Wydarzyło się

„Orędownik”, 11 lipca 1913 roku

Iława. Wyspa trafiła w polskie ręce. 320-morgowy majątek Ostrów wraz z miejscem wycieczkowym Scholtenberg w Prusach Królewskich sprzedali dotychczasowi właściciele handlarz bydła Celestyn Knebel i Ad. Jakobsohn posiedzicielowi Władysławowi Zawadzkiemu z Łasina za 165 000 mk. Przed rokiem nabyli posiadłość tę Knebel i Jakobshon za 145 000 mk.

Data:

udostępnij

„Historia jednej ulicy” z nagrodą Generalnego Konserwatora Zabytków

Ostatnio dodane

21 listopada w Operze Wrocławskiej odbyło się wręczenie nagród laureatom drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków na najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie. Wśród nagrodzonych projektów znalazła się „Historia jednej ulicy” – cykl pieszych wycieczek po Iławie.

Celem konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków, który odbył się po raz drugi, jest promocja działań związanych z upowszechnianiem wiedzy o dziedzictwie kulturowym oraz wzmocnienie świadomości społecznej, dotyczącej wartości zabytków.

„Historię jednej ulicy” – cykl wycieczek po Iławie, organizowanych od 2015 roku przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego, nagrodzono w kategorii „Aktywności plenerowe”. Drugie miejsce w tej kategorii otrzymał projekt „I gra miejska Wędrówka Śladami Przeszłości” Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zatorzu, a trzecie – „Quest – z Richardem von Hardtem po Folwarku Wąsowo” Folwarku Wąsowo. Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do portalu swidermajer.info i Towarzystwa Przyjaciół Otwocka za „Festiwal Świdermajer”.

Założeniem cyklu wycieczek „Historia jednej ulicy” jest odkrywanie historii jednej ulicy Iławy w miesiącu. W 2015 roku odbyło się dziewięć takich wycieczek – ulicami: Sienkiewicza, 1 Maja, Kościuszki, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego, Niepodległości, Biskupską, Jagiełły i Konstytucji 3 Maja. Udział w nich wzięło prawie tysiąc osób – w tym wielu turystów. Inicjatywa iławskich regionalistów pozwoliła na wypełnienie luki związanej z brakiem muzeum regionalnego. Piesze wyprawy kontynuowane były przez cały 2016 rok. Organizowane będą też w roku 2017.

W 2016 roku Michał Młotek i Dariusz Paczkowski za opracowanie koncepcji „wycieczki miejskiej”, organizację spacerów po Iławie, a tym samym wkład w rozwój turystyki w regionie Pojezierza Iławskiego, otrzymali od Ministra Sportu i Turystyki odznaki honorowe „Za Zasługi dla Turystyki”.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

chętnie czytane