Wydarzyło się

„Gazeta Grudziądzka”, 18 czerwca 1907 roku

Iława. W zeszłą środę puszczono z tutejszego dworca na wolność około 200 gołębi pocztowych, które zwróciły się natychmiast w stronę Grudziądza.

Data:

udostępnij

Wycieczki

Ostatnio dodane

Piesze wycieczki po Iławie to prywatna inicjatywa Michała Młotka oraz Dariusza Paczkowskiego. Organizują oni swoje wyprawy regularnie od 2014 roku.

Początki pieszych wycieczek po Iławie były skromne. W wyprawach uczestniczyło kilkanaście osób. Liczba ta rosła jednak z każdym kolejnym spacerem. Dziś w miejscach zbiórek pojawia się zawsze powyżej 80 osób, a piesze wycieczki po Iławie na stałe wrosły w kalendarz miejskich wydarzeń. Łącznie, we wszystkich wyprawach, wzięło do tej pory udział ponad pięć tysięcy uczestników, głownie mieszkańców Iławy, w tym wiele młodych osób, które w ten sposób poznają przeszłość, uczą się kreowania teraźniejszości i planowania przyszłości.

Do tej pory regionaliści poprowadzili uczestników kilkudziesięcioma autorskimi trasami, w tym: „Kryminalna historia Iławy”, „Kulinarne szlaki przedwojennej Iławy”, „Śladami słynnego kuriera z Warszawy”, „Tajemnice koszar Hindenburga” czy „Wojenne tajemnice Iławy” oraz trasami rowerowymi: „Na szymbarskich szlakach” i „Szlakiem podmiejskich fortyfikacji”. Odbyły się też wycieczki poza Iławę: do Olsztyna, ukazująca, jak wyglądał rozwój Iławy na tle innych miast Prus Wschodnich na przełomie XIX i XX wieku i do Działdowa. Do końca 2019 roku, zwykle w ostatni weekend miesiąca – w ramach cyklu „Historia jednej ulicy” (cykl rozpoczęto w 2015 roku) – odkrywali tajemnice najważniejszych iławskich ulic. W ramach tego cyklu odbyło się trzydzieści pięć wycieczek. Cykl „Historia jednej ulicy” został nagrodzony przez Generalnego Konserwatora Zabytków główna nagrodą w konkursie na najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie. Podobne inicjatywy odbywają się dziś w wielu polskich miastach, ale to Michał Młotek i Dariusz Paczkowski stworzyli pojęcie „wycieczki miejskiej”.

W 2020 roku Michał Młotek i Dariusz Paczkowski rozpoczęli cykl wycieczek w ramach jubileuszu 75 lat polskiej Iławy. Piesze wyprawy ukazują iławianom, jak wyglądało życie w Iławie po przejściu frontu i jak odradzało się miasto, gdy władzę w nim przejęła polska administracja.

Michał Młotek i Dariusz Paczkowski za wieloletnią organizację spacerów po Iławie oraz dokumentowanie historii miasta zostali odznaczeni odznakami „Za Zasługi dla Turystyki” i „Zasłużony dla Kultury”. Nadano im też tytuł „Twórcy wizerunku Iławy”.

Internetowe Muzeum Iławy nie zajmuje się organizacją komercyjnych wycieczek na zamówienie.

Wycieczki z cyklu „Historia jednej ulicy”

Michał Młotek
Michał Młotekhttp://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – miłośnik Iławy, regionalista, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

chętnie czytane