pornhub

Wydarzyło się

„Gazeta Toruńska”, 16 czerwca 1886 roku

Iława. W sobotę, 12 b.m. zastrzelił się tutaj żyd, N. Salzmann. Miał on na ten dzień większe sumy do płacenia, lecz gdy nie był w stanie ich zebrać, odebrał sobie życie.

Data:

udostępnij

Wycieczki

Ostatnio dodane

Piesze wycieczki po Iławie to prywatna inicjatywa Michała Młotka oraz Dariusza Paczkowskiego. Organizują oni swoje wyprawy regularnie od 2014 roku, choć początki inicjatywy sięgają już 2011 roku.

Początki pieszych wycieczek po Iławie były skromne. W wyprawach uczestniczyło kilkanaście osób. Liczba ta rosła jednak z każdym kolejnym spacerem. Dziś w miejscach zbiórek pojawia się zawsze powyżej 100 osób, a piesze wycieczki po Iławie na stałe wrosły w kalendarz miejskich wydarzeń. Łącznie, we wszystkich wyprawach, wzięło do tej pory udział ponad pięć tysięcy uczestników, głownie mieszkańców Iławy, w tym wiele młodych osób, które w ten sposób poznają przeszłość, uczą się kreowania teraźniejszości i planowania przyszłości.

Do tej pory regionaliści poprowadzili uczestników kilkudziesięcioma autorskimi trasami, w tym: „Kryminalna historia Iławy”, „Kulinarne szlaki przedwojennej Iławy”, „Śladami słynnego kuriera z Warszawy”, „Tajemnice koszar Hindenburga” czy „Wojenne tajemnice Iławy” oraz trasami rowerowymi: „Na szymbarskich szlakach” i „Szlakiem podmiejskich fortyfikacji”. Odbyły się też wycieczki poza Iławę: do Olsztyna, ukazująca, jak wyglądał rozwój Iławy na tle innych miast Prus Wschodnich na przełomie XIX i XX wieku i do Działdowa. Do końca 2019 roku, zwykle w ostatni weekend miesiąca – w ramach cyklu „Historia jednej ulicy” (cykl rozpoczęto w 2015 roku) – odkrywali tajemnice najważniejszych iławskich ulic. W ramach tego cyklu odbyło się trzydzieści pięć wycieczek. Cykl „Historia jednej ulicy” został nagrodzony przez Generalnego Konserwatora Zabytków główna nagrodą w konkursie na najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie. Podobne inicjatywy odbywają się dziś w wielu polskich miastach, ale to Michał Młotek i Dariusz Paczkowski stworzyli pojęcie „wycieczki miejskiej”.

W 2020 i 2021 roku Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zrealizowali cykl wycieczek w ramach jubileuszu 75 lat polskiej Iławy. Piesze wyprawy ukazały iławianom, jak wyglądało życie w Iławie po przejściu frontu i jak odradzało się miasto, gdy władzę w nim przejęła polska administracja.

Od 2022 roku na terenie Iławy odbywają się spacery w ramach cyklu nowa „Historia jednej ulicy”.

Michał Młotek i Dariusz Paczkowski za wieloletnią organizację spacerów po Iławie oraz dokumentowanie historii miasta zostali odznaczeni odznakami „Za Zasługi dla Turystyki” i „Zasłużony dla Kultury”. Nadano im też tytuł „Twórcy wizerunku Iławy”.

Internetowe Muzeum Iławy nie zajmuje się organizacją komercyjnych wycieczek na zamówienie. Wszelkie działania organizowane pod szyldem muzeum są nieodpłatne.

Wycieczki z cyklu „Historia jednej ulicy”

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane