test

Wydarzyło się

„Gazeta Grudziądzka”, 11 maja 1911 roku

Iława. Jak niebezpiecznem jest zimne piwo, mianowicie w cieplejszej porze roku, tego mamy nowy dowód. Kapitalista Leopold Böttcher ztąd napił się zimnego piwa, poczem zmarł nagle na paraliż serca.

Data:

udostępnij

Guzik napoleoński

Ostatnio dodane

W produkcji był zaledwie rok – od października 1792 do września 1793 roku, a w użyciu – według źródeł francuskich – nie dłużej niż do roku 1796. W rzeczywistości używano go do czasu, gdy Napoleon Bonaparte przyjął tytuł cesarza Francuzów, a z elementów umundurowania zniknął napis „REPUBLIQUE FRANCAISE”, a być może i dłużej, bo Wielka Armia wkroczyła do Prus dopiero w 1806 roku.

Francuski guzik wojskowy z okresu Wielkiej Rewolucji Francuskiej to prawdziwy przykład zręczności wytwórców. Mimo niedużych rozmiarów – jego średnica wynosi zaledwie 18 milimetrów (to mniejsza odmiana guzika – w Buttonarium znajduje się też wzór o średnicy 24 mm., a w literaturze wskazuje się na wzory o średnicy 26, 27 i 29 mm.) – na awersie guzika znalazły się dwa wieńce dębowe, rózgi liktorskie i czapka frygijska a w otoku napis „REPUBLIQUE FRANCAISE”, który specjalnym dekretem wprowadzono do na wzory wszystkich guzików. Każdy element widoczny w najdrobniejszych szczegółach.

Ten konkretny wzór znalazł się na guzikach wykorzystywanych przez piechotę liniową (Infanterie de ligne) i lekką piechotę dragonów (Infanterie legere dragons). Rewers guzika jest gładki, nie znajdują się na nim sygnatury wytwórcy. Mocowano go za pomocą pojedynczego uszka. Znane są też wzory z koszyczkiem. Całość wykonana jest z mosiądzu. Na kolejnych modelach guzików francuskich pojawiły się już numery pułków.

Znalezisko trafiło do Muzeum w Ostródzie.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane