Wydarzyło się

“Słowo Pomorskie”, 11 sierpnia 1932 roku

W miejscowości Dt. Eylau, nad granicą polsko-niemiecką, odbył się zjazd Stahlhelmu, w którym wziął udział b. marszałek Mackensen.

Data:

udostępnij

Zimowa wyprawa szlakiem zabytków powiatu iławskiego

Ostatnio dodane

Kościół w Łęgowie, pałac w Bałoszycach oraz Kamieniec i Szymbark – to tylko część miejsc, które odwiedzą uczestnicy ostatniej w tym roku wycieczki organizowanej przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego.

Będzie to trzecia w tym roku wycieczka poza granice Iławy. W styczniu odbyła się wyprawa do Muzeum Nowoczesności w Olsztynie, a w marcu do Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Tym razem miłośnicy lokalnej historii udadzą się na wycieczkę po zabytkach powiatu iławskiego.

Na trasie zimowej wyprawy znalazły się ruiny pałacu Paula von Hindenburga w Ogrodzieńcu, kościół w Łęgowie, pałac w Bałoszycach oraz ruiny pałacu w Kamieńcu i zamku w Szymbarku. Uczestnicy wycieczki odwiedzą też Kisielice i Susz, gdzie zwiedzą Izbę Historii Regionu, prowadzoną przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Suskiej. Na zakończenie wyprawy zaplanowano ognisko pod murami zamku w Szymbarku.

Aby wziąć udział w wycieczce, należy zgłosić chęć uczestnictwa w terminie do 12 grudnia, wysyłając wiadomość pod adres wycieczki@ilawasprzedlat.pl lub dzwoniąc pod numer 795 474 346. Udział w wycieczce jest nieodpłatny – wszelkie koszty (wynajem autokaru, ubezpieczenie i organizacja ogniska) pokrywają organizatorzy.

– W ten sposób chcemy podziękować uczestnikom wycieczek za cały rok wspólnych wypraw, aktywność i dzielenie się wspomnieniami z dawnej Iławy – mówi Michał Młotek. – W tym roku zorganizowaliśmy ich osiem, z czego pięć w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”.

To za ten cykl, a konkretnie za wycieczki, które odbywały się w 2015 roku, Michał Młotek i Dariusz Paczkowski nagrodzeni zostali nagrodą Generalnego Konserwatora Zabytków za najlepszy projekt edukacyjny z obszaru dziedzictwa. Nagroda wręczona została podczas uroczystej gali, która w listopadzie odbyła się we Wrocławiu.

– Stąd też pomysł grudniowej wycieczki po powiecie – przyznaje Dariusz Paczkowski. – Na zakończenie wyprawy zapraszamy uczestników na ognisko, które odbędzie się pod murami zamku w Szymbarku. Będzie to okazja, by podsumować kolejny rok wycieczek i przedstawić nasze plany na przyszły rok – dodaje.

Liczba miejsc na grudniowej wyprawie jest ograniczona. O udziale w wycieczce decyduje kolejność zgłoszeń.

Michał Młotekhttp://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – miłośnik Iławy, regionalista, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

chętnie czytane