Wydarzyło się

„Orędownik”, 11 lipca 1913 roku

Iława. Wyspa trafiła w polskie ręce. 320-morgowy majątek Ostrów wraz z miejscem wycieczkowym Scholtenberg w Prusach Królewskich sprzedali dotychczasowi właściciele handlarz bydła Celestyn Knebel i Ad. Jakobsohn posiedzicielowi Władysławowi Zawadzkiemu z Łasina za 165 000 mk. Przed rokiem nabyli posiadłość tę Knebel i Jakobshon za 145 000 mk.

Data:

udostępnij

Denar krzyżowy cesarza Konrada II

Ostatnio dodane

Monety tego typu bito między innymi w Saksonii na potrzeby handlu ze Słowianami. W okolice Iławy trafiały we wczesnym średniowieczu w wyniku wymiany handlowej prowadzonej z Pomezanami.

Ten konkretny egzemplarz – jest to srebrny denar krzyżowy cesarza Konrada II, który panował w latach 1024-1039 – odkryty został w 2016 roku pod Iławą. Na awersie monety widać krzyż z kulkami w kątach, na rewersie kapliczkę.

Razem z denarem Konrada II odkryty został też denar Henryka II – następcy Ottona III, który panował w latach 1002-1024. Odkrycie obu monet zgłoszone zostało do elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

W miejscu odkrycia monet, z uwagi na prawdopodobieństwo wystąpienia w okolicy kolejnych zabytków, ustanowione zostało stanowisko archeologiczne. Obecnie monety oglądać można w Muzeum w Ostródzie.

Michał Młotek
Michał Młotekhttp://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

chętnie czytane