pornhub

Wydarzyło się

„Gazeta Grudziądzka”, 27 maja 1911 roku

Iława. 4-letni synek sekretarza prywatnego Lewina wpadł do jeziora i byłby niechybnie utonął, gdyby nie był tam przypadkiem przechodził jego starszy brat i tonącego wyratował.

Data:

udostępnij

Odkryją tajemnice Mazurskiej i Chodkiewicza. Przed nami kolejna piesza wycieczka po Iławie

Ostatnio dodane

Mają na swoim koncie 49 wspólnych wycieczek. Teraz spotkają się po raz 50. 30 kwietnia odbędzie się kolejna piesza wyprawa organizowana przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego. Tym razem – wspólnie z uczestnikami – powędrują ulicami Mazurską i Chodkiewicza.

Będzie to nasz mały jubileusz – mówi Dariusz Paczkowski, przewodnik miejski. – Wspólnie z Michałem zorganizowaliśmy do tej pory 49 wycieczek, w których udział wzięło ponad 3500 osób. Dlatego najbliższa wyprawa będzie dla nas wyjątkowa. I z tej okazji przygotowaliśmy dla uczestników, którzy nigdy nie zawiedli, specjalne upominki – dodaje.

Iławscy regionaliści poprowadzili do tej pory uczestników wycieczek ponad trzydziestoma autorskimi trasami zwiedzania – tematycznymi, jak np. „Kulinarne szlaki przedwojennej Iławy” i „Kryminalna historia Iławy” czy miejskimi, wchodzącymi w skład cyklu „Historia jednej ulicy”, w trakcie których przewodnicy zabierali uczestników wypraw do miejsc na co dzień niedostępnych, jak np. do podziemi kościoła gotyckiego czy schronów przeciwlotniczych, znajdujących się na terenie lokomotywowni.

To właśnie w ramach cyklu „Historia jednej ulicy” odbędzie się kolejna piesza wycieczka – będzie to już jedenasta wyprawa po iławskich ulicach. Do tej pory uczestnicy wypraw odkrywali tajemnice ulic Sienkiewicza, Kościuszki, 1 Maja, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego, Niepodległości, Biskupskiej, Jagiełły, Konstytucji 3 Maja i Wojska Polskiego. Tym razem przyszła pora na ulice Mazurską i Chodkiewicza. Jubileuszowa wycieczka odbędzie się 30 kwietnia. Zbiórkę przewidziano na parkingu przy nowym porcie (ul. Chodkiewicza 5). Początek wyprawy zaplanowano na godzinę 15:00.

Plaża miejska z restauracją i przebieralniami

Kwietniowa wyprawa będzie okazją do przybliżenia historii związanych z początkiem zagospodarowania półwyspu – późniejszego osiedla willowego. – Opowiemy między innymi o początkach turystyki nad Jeziorakiem i o ciekawostkach związanych z hotelem „Kormoran”, który po latach starań doczekał się przebudowy – informuje Michał Młotek. – Zaprezentujemy niepokazywane do tej pory publicznie zdjęcia, część z nich pochodzi z archiwów prywatnych – dodaje.

W trakcie wycieczki zbierane będą podpisy pod petycją w sprawie upamiętnienia na dworcu w Iławie kurierów Akcji N. Do tej pory pod petycją podpisało się już kilkadziesiąt osób, które 5 marca uczestniczyły w wyprawie do Działdowa „Zakon krzyżacki a Iława, czyli jak w średniowieczu żyło się nad Jeziorakiem?”.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane