pornhub

Wydarzyło się

„Postęp”, 17 lutego 1918 roku

Iława. W jednym z tutejszych tartaków dostał się 68-letni robotnik Szalkowski w tryby maszyny. Klatka piersiowa została mu zgnieciona, skutkiem czego krótko po wypadku w lazarecie skonał.

Data:

udostępnij

Ostatnia w tym roku „Historia jednej ulicy” zawita na Dąbrowskiego

Ostatnio dodane

Już tylko trzy spotkania pozostały do końca nowej „Historii jednej ulicy”. Uczestnicy spacerów po Iławie odwiedzą jeszcze, w ramach trwającej drugiej edycji cyklu pieszych wypraw po mieście, ulice Kościelną, Niepodległości i – już w najbliższą niedzielę 26 listopada – Dąbrowskiego.

Będzie to już drugie spotkanie miłośników Iławy przy ulicy Dąbrowskiego. Poprzednie odbyło się ponad 8 lat temu, dokładnie 27 czerwca 2015 roku. Na portalu YouTube dostępna jest relacja video z tamtego spotkania. Jej autorem jest Karol Synowiec. Na nagraniu widać między innymi niezabudowane okolice ulicy Konstytucji 3 Maja, gdzie obecnie powstaje nowe osiedle apartamentowców. Słychać wypowiedzi organizatorów: Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego i uczestników spotkania, w tym Moniki Krajnik, która od początku „Historii jednej ulicy”, a więc od 2015 roku, uczestniczy w spacerach po Iławie.

 

Niedzielna wyprawa rozpocznie się na dziedzińcu iławskiego ratusza, gdzie dawniej zaczynał się przebieg ulicy Zalewskiej. Uczestnicy, w trakcie spaceru, poznają historie nieistniejącego kościoła katolickiego, osiedla rybackiego i tartaku, który funkcjonował nad Iławką.

Opowieści Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego uzupełnią zdjęcia archiwalne, w tym unikalne fotografie wykonane przy skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Konstytucji 3 Maja na początku lat ’70 ubiegłego wieku.

Podczas najbliższej „Historii jednej ulicy” iławianie będą mogli zobaczyć szyld tartaku H. Seiferta, który przed wojną funkcjonował nad Iławką. Szyld został przypadkowo odkryty kilkanaście lat temu w okolicach siedziby Powiatowego Inspektoratu Weterynarii i obecnie znajduje się w zbiorach Internetowego Muzeum Iławy.

Niedzielne spotkanie rozpocznie się o godzinie 15:00. Miejscem spotkania jest dziedziniec iławskiego ratusza. Organizatorzy przewidują, że spacer po ulicy Dąbrowskiego potrwa około 1 godziny.

Informacje o terminach kolejnych spacerów będą publikowane na stronach Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl oraz na fan-page’u muzeum pod adresem facebook.com/ilawasprzedlat i w grupie skupiającej miłośników miasta pod adresem facebook.com/groups/14200ilawa.

Za organizacją pieszych spacerów po Iławie, które odbywają się pod szyldem Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl, stoją radni miejscy i miłośnicy Iławy Michał Młotek i Dariusz Paczkowski.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane