Wydarzyło się

„Gazeta Toruńska”, 20 marca 1904 roku

Iława. Zaginął gdzieś czeladnik piekarski W. Dudek. Wyszedł on z domu odziany tylko spodniami i koszulą. W ostatnich czasach zdradzał nienormalny stan umysłu.

Data:

udostępnij

„Historia jednej ulicy” po ośmiu latach wraca na Wyszyńskiego

Ostatnio dodane

W niedzielę 8 października odbędzie się kolejny edukacyjny spacer po Iławie organizowany w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”. Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zapraszają iławian na spotkanie przy ulicy Wyszyńskiego.

Będzie to już drugie spotkanie miłośników Iławy przy tej ulicy. Poprzednie odbyło się 30 maja 2015 roku. Był to dopiero wówczas czwarty spacer zorganizowany w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”. Wcześniej odbyły się spotkania przy ulicy Sienkiewicza, 1 Maja i Kościuszki.

To był początek „Historii jednej ulicy”. Chyba nikt nie zakładał wtedy, że nasze spacery trwać będą aż tyle lat i że cieszyć się będą niesłabnącym zainteresowaniem – przyznaje Michał Młotek.

Na portalu YouTube dostępna jest relacja video ze spotkania z maja 2015 roku. Na nagraniu widać, jak bardzo w ciągu ostatnich ośmiu lat zmienił się ten fragment Iławy. Na zapleczu ulicy Wyszyńskiego trwała wówczas budowa sądu, nieco dalej realizowane były prace związane z budową dwóch dużych osiedli mieszkaniowych. Na nagraniu, którego autorem jest Karol Synowiec, słychać też wypowiedzi organizatorów i uczestników spotkania.

 

Zbiórka uczestników niedzielnej wyprawy zaplanowana została na godzinę 15:00 przed budynkiem Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Na początku naszego spotkania opowiemy o historii kościoła – mówi Dariusz Paczkowski. – Opowiemy o jego budowie, ale też o wielkim pożarze z 1948 roku. Na pewno odwiedzimy też cmentarz komunalny.

Organizatorzy przewidują, że spacer po ulicy Wyszyńskiego potrwa około 1,5 godziny.

Informacje o terminach kolejnych spacerów będą publikowane na stronach Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl oraz na fan-page’u muzeum pod adresem facebook.com/ilawasprzedlat i w grupie skupiającej miłośników miasta pod adresem facebook.com/groups/14200ilawa.

Kolejny spacer odbędzie się pod koniec listopada. Tym razem miłośnicy Iławy spotkają się przy ulicy Dąbrowskiego.

Za organizacją pieszych spacerów po Iławie, które odbywają się pod szyldem Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl, stoją radni miejscy i miłośnicy Iławy Michał Młotek i Dariusz Paczkowski.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

chętnie czytane