Wydarzyło się

„Postęp”, 26 maja 1912 roku

Pod Iławą w lasku uderzył piorun w wdowę Knuth, szukającą konwalii. Pozatem spalił piorun dużo zabudowań.

Data:

udostępnij

Nocny spacer po Iławie dla miłośników mocnych wrażeń. „Kryminalna historia Iławy” w ramach ogólnopolskiej Nocy Muzeów

Ostatnio dodane

To będzie prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników historii Iławy, ale także dla miłośników mocnych wrażeń. W piątek 12 maja, w ramach ogólnopolskiej Nocy Muzeów, Michał Młotek i Dariusz Paczkowski, którzy od 2014 roku organizują edukacyjne spacery po Iławie, zapraszają mieszkańców na nocną wyprawę po mieście pod hasłem „Kryminalna historia Iławy”.

Specjalnie na tę okazję organizatorzy, którzy od lat przygotowują atrakcje w ramach lokalnej odsłony ogólnopolskiej Nocy Muzeów, dotarli do ponad stu różnych wycinków prasowych z informacjami o wydarzeniach, głównie o charakterze kryminalnym, które miały miejsce w Iławie w pierwszej połowie XX wieku.

Wśród opracowanych informacji znajdują się relacje o kradzieżach, rozbojach czy wypadkach. Niektóre historie wręcz mrożą krew w żyłach. Jak ta o parobku Gustawie Sowie, który w 1915 roku zamordował w Iławie pięć osób. O tej potwornej zbrodni rozpisywały się wówczas gazety niemieckie i polskie.

Uczestnicy piątkowego spaceru będą mogli też posłuchać historii o przemytnikach, seryjnych złodziejach, kłusownikach, o wypadkach komunikacyjnych, które miały miejsce na ulicach Iławy, o pożarach i zwykłych chuligańskich wybrykach przedwojennych mieszkańców Iławy, którzy akurat w ten niechlubny sposób zapisali się w dziejach swojego miasta, trafiając do relacji prasowych.

Spacer „Kryminalna historia Iławy” odbędzie się w piątek 12 maja i potrwa około jednej godziny. Zbiórkę uczestników zaplanowano na godzinę 21:00 na placu przed ratuszem.

Miłośnicy historii i spacerów po mieście będą mieli w maju jeszcze jedną okazję, by wziąć udział w edukacyjnej wyprawie po Iławie. W niedzielę 28 maja, w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”, odbędzie się spacer po ulicy Sienkiewicza.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

chętnie czytane