Free Porn
xbporn

Wydarzyło się

„Orędownik”, 11 lipca 1913 roku

Iława. Wyspa trafiła w polskie ręce. 320-morgowy majątek Ostrów wraz z miejscem wycieczkowym Scholtenberg w Prusach Królewskich sprzedali dotychczasowi właściciele handlarz bydła Celestyn Knebel i Ad. Jakobsohn posiedzicielowi Władysławowi Zawadzkiemu z Łasina za 165 000 mk. Przed rokiem nabyli posiadłość tę Knebel i Jakobshon za 145 000 mk.

Data:

udostępnij

Trzecia i ostatnia w te wakacje szansa, by odwiedzić Wielką Żuławę

Ostatnio dodane

W najbliższą niedzielę 21 sierpnia mieszkańcy Iławy będą mieli kolejną okazję, by w towarzystwie radnych miejskich i miłośników naszego miasta Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego, odwiedzić Wielką Żuławę. Będzie to już trzecia wyprawa na wyspę organizowana w te wakacje w ramach cyklu nowa „Historia jednej ulicy”.

Poprzednie dwa spacery po wyspie, które odbyły się 26 czerwca i 24 lipca, cieszyły się rekordowym zainteresowaniem iławian. W czerwcowym spacerze udział wzięło 250 osób, w lipcu było ich 175. – Dlatego podjęliśmy decyzję o organizacji kolejnego spaceru w sierpniu – informuje Dariusz Paczkowski. – Osoby, którym nie udało się popłynąć z nami na wyspę w czerwcu i w lipcu, będą mogły to zrobić w najbliższą niedzielę – dodaje.

Najbliższy spacer po wyspie nie będzie jednak powtórką ostatnich dwóch spotkań. Wyprawa wzbogacona zostanie o nowe akcenty i opowieści. – Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by iławianie, którzy już raz byli z nami na Wielkiej Żuławie, popłynęli tam raz jeszcze – kontynuuje Paczkowski.

Uczestnicy niedzielnej wyprawy na wyspę usłyszą z pewnością opowieści o historii grodziska, o restauracji „Scholtenberg”, poznają też kulisy kręcenia filmu „Gniazdo”. Na pewno będzie mowa o średniowiecznym zamku, który – co już wiadomo – znajdował się na wyspie i o dawnych przeprawach mostowych. Nie zabraknie też legend związanych z wyspą. Zaprezentowane zostaną także powojenne projekty zagospodarowania Wielkiej Żuławy. Jak zapowiadają organizatorzy, to jednak nie wszystko. Historii i opowieści będzie dużo więcej.

Wiadomo już, że letnie spacery po Wielkiej Żuławie wejdą na stałe do kalendarza wspólnych inicjatyw Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego. – Widzimy ogromne zainteresowanie spotkaniami na wyspie, dlatego chcemy im nadać bardziej zorganizowaną formę. Będziemy regularnie zapraszać iławian na spacery po Wielkiej Żuławie właśnie w okresie wakacyjnym. Chcemy, by większość iławian mogła zobaczyć i poznać to miejsce – dodaje.

Niedzielny spacer rozpocznie się o godzinie 15:00 na Wielkiej Żuławie. Uczestnicy wyprawy będą mogli przeprawić się we własnym zakresie na wyspę już od godziny 14:30. Na przystani promowej przy ulicy Chodkiewicza (przy ośrodku Politechniki Gdańskiej), dzięki uprzejmości Ośrodka Wypoczynkowego Bosman, będą na nich czekać prom. Łączny koszt przeprawy na wyspę i z powrotem wynosi 10 zł.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania spaceru w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych. Informacje w tej sprawie publikowane będą na fan-page’u Internetowego Muzeum Iławy pod adresem facebook.com/ilawasprzedlat.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane