pornhub

Wydarzyło się

„Orędownik”, 11 lipca 1913 roku

Iława. Wyspa trafiła w polskie ręce. 320-morgowy majątek Ostrów wraz z miejscem wycieczkowym Scholtenberg w Prusach Królewskich sprzedali dotychczasowi właściciele handlarz bydła Celestyn Knebel i Ad. Jakobsohn posiedzicielowi Władysławowi Zawadzkiemu z Łasina za 165 000 mk. Przed rokiem nabyli posiadłość tę Knebel i Jakobshon za 145 000 mk.

Data:

udostępnij

„Chcemy, by jak najwięcej mieszkańców Iławy zobaczyło Wielką Żuławę”. W wakacyjnych spacerach po wyspie udział wzięło blisko 600 osób

Ostatnio dodane

W tym roku był to już ostatni spacer po Wielkiej Żuławie. I choć była to trzecia okazja, by odwiedzić iławską wyspę, chętnych nadal nie brakowało. Mimo niepewnej pogody i przelotnych opadów deszczu w sierpniowym spacerze po Wielkiej Żuławie udział wzięło blisko 150 osób. Organizatorzy zapowiadają kontynuowanie wypraw na wyspę.

Michał Młotek i Dariusz Paczkowski, którzy od wielu lat organizują edukacyjne spacery po Iławie, w tym roku zabrali iławian na wyspę trzy razy: 26 czerwca, 24 lipca i 21 sierpnia. Początkowo miała odbyć się jedna wyprawa – w czerwcu. Gdy jednak na wyspę przeprawiło się prawie 250 osób, a część – z uwagi na duże zainteresowanie – zrezygnowała z udziału w spacerze, wiadomo było, że trzeba będzie zorganizować kolejne spotkanie na wyspie.

Wakacje zawsze były czasem przerwy od „Historii jednej ulicy”. Widzieliśmy jednak, jak duże jest zainteresowanie wyprawami na wyspę, dlatego zorganizowaliśmy kolejny spacer w lipcu. Zainteresowanie wciąż było duże, dlatego z ogromną radością zorganizowaliśmy jeszcze jedno spotkanie, w sierpniu – mówi Dariusz Paczkowski.

Uczestnicy spaceru podeszli w okolice miejsca, gdzie znajdowała się rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego grodziska

W lipcowym spacerze udział wzięło kolejne 175 osób. W sierpniu na wyspie pojawiło się blisko 150 osób. Łącznie, w te wakacje, organizatorom edukacyjnych spacerów po Iławie udało się zabrać na wyspę blisko sześćset osób.

W przewodnikach i książkach możemy przeczytać, że Wielka Żuława to skarb Iławy. Słyszymy, że tkwi w niej duży potencjał. Gdy jednak pytamy uczestników spacerów o to, czy byli na wyspie, okazuje się, że mało kto na niej był. Chcemy to zmienić. Chcemy, by jak najwięcej mieszkańców Iławy zobaczyło to miejsce i na własne oczy przekonało się, na czym polega wyjątkowość Wielkiej Żuławy – dodaje.

Stąd inicjatywa Młotka i Paczkowskiego, by niezależnie od innych wspólnych inicjatyw, zawsze w letnie wakacje, a więc w czerwcu, lipcu i w sierpniu, organizować spacery po wyspie. Ogłosili to już w lipcu, a ich propozycja spotkała się z ciepłym przyjęciem iławian. Kolejna okazja, by odwiedzić Wielką Żuławę, będzie zatem w czerwcu przyszłego roku.

Ostatni przystanek podczas niedzielnego spaceru. Na pierwszym planie Dariusz Paczkowski i Michał Młotek

Wcześniej miłośników spacerów po Iławie czekają wizyty na iławskich ulicach. Najpierw we wrześniu odbędzie się wycieczka po ulicach Mazurskiej i Chodkiewicza, następnie w październiku po Smolki i Andersa, w listopadzie po ulicy 1 Maja a w grudniu po ulicy Dworcowej. Wykaz wszystkich kolejnych spacerów, które odbywają się zwykle pod koniec miesiąca, znaleźć można na stronie www.ilawasprzedlat.pl oraz na fan-page’u Internetowego Muzeum Iławy pod adresem facebook.com/ilawasprzedlat.

A co tym razem zobaczyli na wyspie uczestnicy edukacyjnego spaceru? Po raz kolejny odwiedzili relikty średniowiecznego grodziska i miejsce, w którym znajdowała się restauracja Scholtenberg. Wysłuchali tam opowieści o starych przeprawach mostowych, o zamku, który stał na wyspie, choć jego lokalizacja nie jest wciąż znana oraz o tym, że życie na wyspie toczyło się przed lokacją Iławy. Organizatorzy pokazali też uczestnikom spaceru okolice, w których w latach ’70 XX wieku wybudowano na potrzeby filmu „Gniazdo” rekonstrukcję wczesnośredniowiecznego grodu. Sporo miejsca poświęcono też prezentacji powojennych planów zagospodarowania Wielkiej Żuławy. Całość uzupełniły też inne opowieści.

Z relacjami z czerwcowego i lipcowego spaceru po wyspie zapoznać się można tutaj: „Spacery po wyspie wejdą na stałe do kalendarza naszych inicjatyw” oraz „Iławianie są bardzo ciekawi wyspy i wszystkiego, co z nią związane”.

Nabrzeże Wielkiej Żuławy od strony południowej. W tym miejscu rozpoczynały się wszystkie wakacyjne spacery po wyspie

Organizatorzy spaceru dziękują właścicielom ośrodków wypoczynkowych Bosman i Barakuda za umożliwienie wejścia na teren ośrodków podczas niedzielnego spotkania oraz Marcinowi Fornahlowi za udostępnienie nagłośnienia.

Kolejna okazja do spotkania na wyspie będzie za rok, w czerwcu. Z kolei kolejny spacer po Iławie w ramach nowej „Historii jednej ulicy” odbędzie się już we wrześniu. Tym razem Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zaproszą iławian na spacer po ulicach Mazurskiej i Chodkiewicza.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane