Wydarzyło się

„Gazeta Olsztyńska”, 3 października 1923 roku

Pewien obywatel, który przechulał noc z niedzieli na poniedziałek położył się nad rankiem na rynku i usnął. Obudzony przez policję stwierdzić musiał brak zegarka, pieniędzy oraz butów, które mu złodzieje zabrali.

Data:

udostępnij

„Spacery po wyspie wejdą na stałe do kalendarza naszych inicjatyw”. Iławianie chcą regularnie odwiedzać Wielką Żuławę

Ostatnio dodane

To miał być spacer głównie dla osób, którym nie udało się wziąć udziału w czerwcowej wyprawie na Wielką Żuławę. Prędko jednak okazało się, że chętnych do odkrywania wyspy i tym razem nie brakowało. Na spacer po Wielkiej Żuławie wybrało się tym razem aż 175 osób. Ale – jak podkreślają Michał Młotek i Dariusz Paczkowski, którzy od lat organizują edukacyjne spacery po Iławie – nie liczby są tu ważne, a fakt, że kolejnym grupom mieszkańców udało się pokazać trudno dostępną na co dzień Wielką Żuławę. Kolejny spacer po wyspie zaplanowano na sierpień.

Tak duże zainteresowanie wspólną wyprawą na wyspę na pewno zaskoczyło organizatorów, bo iławianie dopiero co miesiąc temu mieli okazję odwiedzić Wielką Żuławę. To iławska wyspa była celem ostatniej wyprawy, zorganizowanej przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego w ramach edukacyjnego cyklu nowa „Historia jednej ulicy”. W spacerze po wyspie, który odbył się 26 czerwca, udział wzięło ponad 250 osób. Nie wszystkim jednak udało się wziąć udział w tamtej wyprawie, dlatego organizatorzy, wsłuchując się w głos iławian, zaplanowali jeszcze jedną wizytę na Wielkiej Żuławie. 24 lipca na wyspę przeprawiło się z nimi aż 175 osób.

Nie spodziewaliśmy się aż tak dużej frekwencji – przyznaje Dariusz Paczkowski. – Sądziliśmy, że spotka się z nami maksymalnie 50 osób. Tak duże zainteresowanie kolejną wyprawą na wyspę pokazuje, że iławianie są niezwykle ciekawi Wielkiej Żuławy – dodaje.

Spacery po Iławie, organizowane przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego, są też okazją do rozmów o mieście

Dziś już wiadomo, że mieszkańcy Iławy będą mieli szansę wybrać się na wyspę raz jeszcze, w sierpniu. Ale to nie koniec. – Postanowiliśmy, że letnie spacery po Wielkiej Żuławie wejdą na stałe do kalendarza naszych inicjatyw – mówi Michał Młotek. – Widzimy ogromne zainteresowanie spotkaniami na wyspie, dlatego chcemy im nadać bardziej zorganizowaną formę. Będziemy regularnie zapraszać iławian na spacery po Wielkiej Żuławie właśnie w okresie wakacyjnym. Chcemy, by większość iławian mogła zobaczyć to miejsce – dodaje.

Dariusz Paczkowski i Michał Młotek pod reliktami średniowiecznego grodziska

A co tym razem iławianie zobaczyli na Wielkiej Żuławie? Podczas niedzielnego spaceru można było odwiedzić relikty średniowiecznego grodziska i miejsce, w którym przed wojną znajdowała się restauracja Scholtenberg. Organizatorzy pokazali też uczestnikom spaceru okolice, w których w latach ’70 XX wieku wybudowano na potrzeby filmu „Gniazdo” rekonstrukcję wczesnośredniowiecznego grodu. Mówiono też o badaniach archeologicznych, zamku, który najprawdopodobniej stał na wyspie i starych przeprawach mostowych. Sporo miejsca poświęcono też prezentacji powojennych planów zagospodarowania Wielkiej Żuławy. Niedzielny spacer stał się też okazją do indywidualnych rozmów z uczestnikami o możliwej przyszłości wyspy. Podobnie, jak w czerwcu, zdecydowana większość uczestników wyprawy nigdy wcześniej nie była na wyspie.

Prom kursować musiał aż 4 razy, by wszyscy zainteresowani mogli znaleźć się na wyspie

Organizatorzy spaceru dziękują właścicielom ośrodków wypoczynkowych Bosman i Barakuda za umożliwienie wejścia na teren ośrodków podczas niedzielnego spotkania oraz Marcinowi Fornahlowi za udostępnienie nagłośnienia.

Kolejny spacer po Iławie w ramach nowej „Historii jednej ulicy” odbędzie się we wrześniu. Tym razem Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zaproszą iławian na spacer po ulicach Mazurskiej i Chodkiewicza. Wcześniej, bo jeszcze w sierpniu, iławianie będą mieli szansę raz jeszcze wybrać się na Wielką Żuławę.

Dariusz Paczkowski opowiada iławianom o kulisach powstawania filmu „Gniazdo”

Warto dodać, że spacery po Iławie to inicjatywa radnych miejskich Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego, którzy pierwsze wspólne wyprawy dla iławian organizowali już w 2014 roku. Udział we wszystkich spacerach organizowanych pod szyldem Internetowego Muzeum Iławy jest bezpłatny.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane