test

Wydarzyło się

„Orędownik”, 11 lipca 1913 roku

Iława. Wyspa trafiła w polskie ręce. 320-morgowy majątek Ostrów wraz z miejscem wycieczkowym Scholtenberg w Prusach Królewskich sprzedali dotychczasowi właściciele handlarz bydła Celestyn Knebel i Ad. Jakobsohn posiedzicielowi Władysławowi Zawadzkiemu z Łasina za 165 000 mk. Przed rokiem nabyli posiadłość tę Knebel i Jakobshon za 145 000 mk.

Data:

udostępnij

Fundacja Zamek Szymbark zaprasza na spotkanie z tradycjami kulinarnymi Warmii i Mazur

Ostatnio dodane

„Międzypokoleniowe spotkanie z tradycją Warmii i Mazur” – pod takim hasłem 18 września odbędzie się w Szymbarku otwarte wydarzenie organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W programie zaplanowano między innymi gotowanie na żywo z gwiazdami świata kulinariów, degustację potraw regionalnych oraz wiele historycznych akcentów. Wśród nich poznanie historii gotyckiego zamku z przewodnikiem Dariuszem Paczkowskim.

Europejskie Dni Dziedzictwa to inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, w ramach której we wrześniu w całej Europie odbywają się wydarzenia, których celem jest edukacja historyczna i kulturalna. Tegorocznym hasłem EDD są „smaki dziedzictwa”. Wpisując się w nie Fundacja Zamek Szymbark, opiekująca się ruinami gotyckiego zamku, zaprosiła mieszkańców powiatu iławskiego na wydarzenie, którego celem jest zapoznanie gości z lokalnym dziedzictwem kulinarnym.

W programie organizatorzy zaplanowali targi produktów regionalnych, gotowanie na żywo z Kurtem Schellerem, Krzysztofem Malinowskim, Walentyną Jałochą i Michałem Prociem, pokazy kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich oraz warsztaty i pokazy ginących zawodów.

„Międzypokoleniowe spotkanie z tradycją Warmii i Mazur” będzie też okazją, by poznać historię gotyckiego zamku. W rolę przewodnika wcieli się doskonale znający obiekt Dariusz Paczkowski, współorganizator wypraw pieszych odbywających się pod szyldem Internetowego Muzeum Iławy.

To jednak nie wszystkie atrakcje, jakie tego dnia będą czekały na mieszkańców powiatu iławskiego. Pod murami zamku w Szymbarku pojawi się 42. Batalion Lekkiej Piechoty w Morągu razem ze sprzętem wojskowym i quadami, którymi będzie można przejechać się po okolicy.

18 września Szymbark stanie się też metą Pomarańczowego Rajdu Rowerowego, co oznacza, że udział w wydarzeniu weźmie setka rowerzystów w pomarańczowych koszulkach, którzy pokonają kilkunastokilometrową trasę z Iławy.

„Międzypokoleniowe spotkanie z tradycją Warmii i Mazur” to nie jedyne wydarzenie organizowane w powiecie iławskim w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Dzień później, 19 września, w Iławie odbędzie się piesza wycieczka zatytułowana „Czas wolny”. Organizatorzy opowiedzą o tym, jak po 1945 roku iławianie spędzali w powojennym mieście czas po pracy.

Organizatorem „Międzypokoleniowych spotkań z tradycją Warmii i Mazur” jest Fundacja Zamek Szymbark. Patronem honorowym wydarzenia jest Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Warto dodać, że kilka tygodni temu w Szymbarku odbyło się zamknięte spotkanie dla partnerów Fundacji Zamek Szymbark i przedstawicieli lokalnych samorządów i instytucji, podczas którego przedstawiono plany związane z odbudową i rewitalizacją gotyckiego zamku.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane