pornhub

Wydarzyło się

„Orędownik”, 11 lipca 1913 roku

Iława. Wyspa trafiła w polskie ręce. 320-morgowy majątek Ostrów wraz z miejscem wycieczkowym Scholtenberg w Prusach Królewskich sprzedali dotychczasowi właściciele handlarz bydła Celestyn Knebel i Ad. Jakobsohn posiedzicielowi Władysławowi Zawadzkiemu z Łasina za 165 000 mk. Przed rokiem nabyli posiadłość tę Knebel i Jakobshon za 145 000 mk.

Data:

udostępnij

Jak powojenni mieszkańcy Iławy spędzali swój wolny czas?

Ostatnio dodane

Znany iławianom cykl wypraw „Historia jednej ulicy” nie zakończył organizacji edukacyjnych spacerów po Iławie. 19 września Michał Młotek i Dariusz Paczkowski, którzy od lat przybliżają mieszkańcom historię Iławy, zabiorą ich do miejsc, w których pierwsi powojenni mieszkańcy spędzali swój wolny czas. Wycieczka odbędzie się w ramach cyklu „75 lat polskiej Iławy”, którego celem jest przybliżenie iławianom powojennej historii miasta.

W ramach cyklu „75 lat polskiej Iławy”, który rozpoczął się w 2020 roku, a więc w roku 75 rocznicy objęcia władzy w mieście przez pierwszego polskiego burmistrza Maksymiliana Grabowskiego, odbyły się już wycieczki zatytułowane „Trudne początki”, „Kolej” oraz „Ratusz i Stare Miasto”.

Kolejna wycieczka, która zatytułowana została „Wolny czas”, opowie o miejscach, w których pierwsi powojenni mieszkańcy spędzali czas po pracy. Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zabiorą uczestników spaceru do miejsc, gdzie znajdowały się pierwsze bary, restauracje i hotele, między innymi słynna na całą okolicę restauracja „Polonia”, którą kierował Feliks Wróblewski. Warto dodać, że w wycieczce wezmą udział synowie Feliksa Wróblewskiego, którzy specjalnie tego dnia przyjadą do Iławy. Część wycieczki zostanie poświęcona tematowi odgruzowania Iławy.

Wrześniowa wycieczka zgłoszona została do programu tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Wydarzenia organizowane w Polsce w ramach EDD odbywać się będą 18 i 19 września. Wszystkie pod jednym hasłem: „Smaki dziedzictwa”.

Uzupełnieniem cyklu wycieczek „75 lat polskiej Iławy” jest seria podcastów „Kronika zaginionego miasta”, w których Michał Młotek przybliża historię Iławy w latach 1945-1956.

Czwarta wycieczka z cyklu „75 lat polskiej Iławy” odbędzie się w niedzielę 19 września. Początek wyprawy o godz. 17:00. Zbiórka uczestników przy rzeźbach w Parku Miejskim.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane