Wydarzyło się

„Gazeta Toruńska”, 30 lipca 1902 roku

Iława. Zwłoki młodej panienki, która się w tutejszym stawie, z powodu nieszczęśliwej miłości utopiła, znaleziono.

Data:

udostępnij

Padł rekord „Historii jednej ulicy”

Ostatnio dodane

Pogoda nie pokrzyżowała planów uczestnikom ostatniej wycieczki z cyklu „Historia jednej ulicy”. W wyprawie na Wielką Żuławę udział wzięło prawie 150 osób. To rekord cyklu, który od 2015 roku organizują w Iławie Michał Młotek i Dariusz Paczkowski.

Wycieczka na Wielką Żuławę była 26. wyprawą zorganizowaną przez Internetowe Muzeum Iławy w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”. Mimo niepewnej pogody, zainteresowanie wycieczką było ogromne – na starcie wyprawy pojawiło się prawie 150 osób (przy czym zdecydowana większość nigdy wcześniej nie była na Wielkiej Żuławie!). I choć – jak podkreślają organizatorzy – w „Historii jednej ulicy” nie chodzi o rekord, a o dobrą zabawę, aktywność i poznawanie miasta i jego historii, to nie sposób nie odnotować, że spośród wszystkich wycieczek po Iławie ta cieszyła się największym zainteresowaniem.

Uczestnicy wycieczki udali się na wyspę promem. Z przystani zlokalizowanej w południowo-wschodniej części wyspy powędrowali wprost w okolice średniowiecznego grodziska. Był to najważniejszy punkt wyprawy. Na szczycie grodziska można było usłyszeć o jego dziejach, o zamku który najprawdopodobniej stał na wyspie, o starym szlaku komunikacyjnym i o cmentarzu, który w XIX wieku urządzono na terenie grodziska.

Z grodziska, wzdłuż wschodniego brzegu wyspy, uczestnicy powędrowali w okolice miejsca, gdzie przed wojną stała popularna wśród mieszkańców Iławy restauracja Scholtenberg (Scholtenberg to przedwojenna nazwa grodziska), a stamtąd do miejsca, gdzie w 1974 roku powstawały zdjęcia do filmu „Gniazdo”, opowiadającego o początkach polskiej państwowości. O filmie można było zresztą usłyszeć dużo więcej. Opowieści przewodników ilustrowały zdjęcia z planu i aktorów, wykonane przez iławskiego fotografika Czesława Wasiłowskiego. W drodze powrotnej do promu przewodnicy opowiedzieli o powojennych planach zagospodarowania wyspy, a także o swoich przemyśleniach odnośnie przyszłości wyspy.

W wycieczce udział wzięli Państwo Grażyna i Józef Bartkowscy – ostatni mieszkańcy wyspy, którzy podzielili się z uczestnikami swoimi wspomnieniami oraz gromadzonymi przez lata materiałami o wyspie.

Organizatorem wycieczek z cyklu „Historia jednej ulicy” jest Internetowe Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl. W rolę przewodników wcielili się niezmiennie Michał Młotek (autor i redaktor „Iławy sprzed lat”) oraz Dariusz Paczkowski (przewodnik miejski).

Kolejna wycieczka z cyklu „Historia jednej ulicy” odbędzie się po wakacyjnej przerwie. O tym, gdzie tym razem udadzą się miłośnicy lokalnej historii, zdecydują sami czytelnicy Internetowego Muzeum Iławy.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

chętnie czytane