Wydarzyło się

„Postęp”, 17 lutego 1918 roku

Iława. W jednym z tutejszych tartaków dostał się 68-letni robotnik Szalkowski w tryby maszyny. Klatka piersiowa została mu zgnieciona, skutkiem czego krótko po wypadku w lazarecie skonał.

Data:

udostępnij

„Historia jednej ulicy” zawita na Wielką Żuławę

Ostatnio dodane

Po kilkumiesięcznej przerwie powraca cykl pieszych wycieczek po Iławie „Historia jednej ulicy”. 24 czerwca Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zabiorą mieszkańców na spacer po… Wielkiej Żuławie.

Ostatnia wyprawa z cyklu „Historia jednej ulicy” odbyła się 25 marca. Wtedy miłośnicy historii Iławy udali się na wycieczkę po ulicy Wodnej. 2 i 3 czerwca odbyły się dwie wycieczki po starej granicy polsko-niemieckiej. W najbliższą niedzielę 24 czerwca odbędzie się kolejna wycieczka – tym razem z cyklu „Historia jednej ulicy”. Celem wyprawy będzie wyspa Wielka Żuława.

Wielka Żuława to największa wyspa na Jezioraku. Jej powierzchnia wynosi 82,4 ha. Administracyjnie znajduje się w granicach Iławy. Przy południowo-wschodnim brzegu wyspy znajdują się relikty średniowiecznego grodziska, znanego przed wojną pod nazwą „Scholtenberg”. Ale nie tylko o tym mówić będą przewodnicy związani z Internetowym Muzeum Iławy. W niedzielę będzie można usłyszeć o zamku, który najprawdopodobniej znajdował się na wyspie, o miejskich legendach, o starym cmentarzu, o popularnej wśród mieszkańców przedwojennej restauracji i, oczywiście, o filmie „Gniazdo”, który powstawał na wyspie.

Wycieczka odbędzie się w niedzielę 24 czerwca. Zbiórka uczestników zaplanowana została w Porcie Śródlądowym w Iławie (ul. Chodkiewicza 5) o godz. 15:00. Uczestnicy wycieczki na wyspę dostaną się promem. Koszty transportu pokrywają we własnym zakresie. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania wycieczki w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Wszystkie wycieczki organizowane w 2018 roku przez Internetowe Muzeum Iławy opatrzone są znakiem identyfikacji wizualnej Programu Wieloletniego „Niepodległa”, co oznacza, że zostały włączone do programu oficjalnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Michał Młotekhttp://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – miłośnik Iławy, regionalista, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

chętnie czytane