Wydarzyło się

“Postęp”, 17 lutego 1918 roku

Iława. W jednym z tutejszych tartaków dostał się 68-letni robotnik Szalkowski w tryby maszyny. Klatka piersiowa została mu zgnieciona, skutkiem czego krótko po wypadku w lazarecie skonał.

Data:

udostępnij

Ulica Jana III Sobieskiego bohaterką dwudziestej „Historii jednej ulicy”

Ostatnio dodane

O tym, że pierwszemu domowi towarowemu, który powstał na terenie Iławy, nadano nazwę „Nenufar”, zadecydował konkurs. Zwycięzca, który zaproponował tę nazwę, otrzymał w nagrodę telewizor – o tej i o wielu innych ciekawostkach można było usłyszeć w trakcie ostatniej wycieczki z cyklu „Historia jednej ulicy”, która odbyła się w sobotę 30 września. Była to dwudziesta wycieczka z cyklu, którego celem jest odkrywanie historii iławskich ulic.

Tym razem iławscy przewodnicy Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zaproponowali zwiedzanie ulicy Jana III Sobieskiego. To jedna z głównych ulic Iławy. Współcześnie łączy ona przebieg przedwojennej Scharnhorststrasse, nazwanej na cześć pruskiego generała i reformatora armii Gerharda J. D. von Scharnhorsta, która była wówczas drogą prowadzącą do koszar artylerii (i dalej do Jamielnika i Biskupca) oraz wytyczonej dopiero po wojnie drogi prowadzącej do obiektów dzisiejszego szpitala. W okresie PRL ulica Jana III Sobieskiego nosiła imię Marcelego Nowotki – polskiego przedwojennego działacza komunistycznego.

Uczestnicy sobotniej wycieczki poznali historię tawerny Kaper, czyli dawnej stajni-wozowni, rezydencji „Stary Spichlerz”, czyli dawnego młynu Zwillenberga, restauracji „Smocza Jama”, Domu Weterana, wiaduktu kolejowego, Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku oraz domu towarowego „Nenufar”. Jak się okazuje, iławski „Nenufar” był jedynym lub jednym z kilku domów towarowych, wybudowanych przez przedsiębiorstwo Państwowe Domy Towarowe w mieście nie będącym miastem wojewódzkim.

Lokalizacja obiektu wynikała z opracowanej w latach ’60 koncepcji Centrum Usługowego Iławy. Zakładała ona budowę między ulicami Kopernika a Jana III Sobieskiego nowego centrum Iławy – nowoczesnego osiedla z siedzibą władz partyjnych, domem kultury i kinoteatrem, halą sportowo-widowiskową i hotelami, a nawet amfiteatrem i placem imprezowym. Ostatecznie, w związku z podjęciem decyzji o odbudowie Starego Miasta, zrealizowano część koncepcji. Powstały między innymi budynek urzędu (dziś Starostwo Powiatowe w Iławie), pawilony usługowe i handlowe (dziś w większości siedziba banków) oraz dom towarowy „Nenufar”.

Wycieczka ulicą Jana III Sobieskiego była dwudziestą wycieczką z cyklu „Historia jednej ulicy”, organizowanego przez Internetowe Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl. Do końca tego roku odbędą się jeszcze trzy wyprawy – najbliższa w ostatni weekend października.

Michał Młotekhttp://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – miłośnik Iławy, regionalista, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

chętnie czytane