Wydarzyło się

„Postęp”, 26 maja 1912 roku

Pod Iławą w lasku uderzył piorun w wdowę Knuth, szukającą konwalii. Pozatem spalił piorun dużo zabudowań.

Data:

udostępnij

„Historia jednej ulicy” wraca po wakacyjnej przerwie

Ostatnio dodane

Już w najbliższą sobotę 30 września odbędzie się kolejna wycieczka z cyklu „Historia jednej ulicy”. Po ulicy Andersa, której tajemnice odkrywano w czerwcu, przyszła pora na ulicę Jana III Sobieskiego.

Ulicę Sobieskiego można by podzielić na dwa odcinki – do torów kolejowych i za torami kolejowymi. Oba skrywają wiele ciekawostek – ten pierwszy odcinek z okresu przed 1945 rokiem, ten drugi z okresu powojennego.

Wrześniowa wyprawa, którą niezmiennie poprowadzą Michał Młotek (redaktor „Iławy sprzed lat”) i Dariusz Paczkowski (przewodnik terenowy po Warmii i Mazurach), będzie okazją do przybliżenia historii wozowni (dzisiejszej tawerny Kaper), młynu Zwillenberga (dzisiejszej rezydencji „Stary Spichlerz”), a także wiaduktu kolejowego, który powstał wraz z budową linii kolejowej Warszawa-Gdańsk. Ale nie tylko, bo iławscy przewodnicy przygotowali na tę okazję mnóstwo ciekawych informacji, związanych z ulicą Sobieskiego. Nie zabraknie między innymi ciekawostek o obiektach, które wybudowano po wojnie. Będzie można usłyszeć historię legendarnego domu towarowego „Nenufar” czy Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie – popularnej „Budowlanki”.

Wyprawa ulicą Sobieskiego będzie dwudziestą wycieczką z cyklu „Historia jednej ulicy”. Pierwsza wycieczka z cyklu odbyła się 28 lutego 2015 roku. Od tej pory uczestnicy przeszli ulicami Iławy ponad piętnaście kilometrów. Łącznie we wszystkich wyprawach udział do tej pory wzięło prawie półtora tysiąca osób.

Wycieczka ulicą Sobieskiego odbędzie się w sobotę 30 września. Start przewidziano na godzinę 15:00, a zbiórkę – przy tawernie Kaper.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

chętnie czytane