Wydarzyło się

„Gazeta Toruńska”, 14 listopada 1917 roku

Iława. Na dworcu tutejszym skonfiskowano około 150 funtów masła i 800 funtów wieprzowiny. Towar ten wieziono na wozach z Lubawy.

Data:

udostępnij

Iławski architekt tworzy trójwymiarową rekonstrukcję XVI-wiecznej Iławy. „To jak możliwość odbycia podróży w czasie”

Ostatnio dodane

Dzięki niemu iławianie będą mogli zobaczyć, jak najprawdopodobniej wyglądała Iława przed wielkim pożarem z 1706 roku, a nawet wcześniej, bo część jego trójwymiarowych rekonstrukcji i wizualizacji sięga także okresu późnego średniowiecza. Kamil Cieszyński, pochodzący z Iławy architekt, choć obecnie mieszka i pracuje w Gdańsku, nie zapomniał o rodzinnym mieście i od wielu miesięcy w wolnych chwilach pracuje nad stworzeniem trójwymiarowej rekonstrukcji zabudowy Iławy z 1550 roku. Część tej tytanicznej pracy już teraz zobaczyć można na stronach Internetowego Muzeum Iławy. Całość robi ogromne wrażenie i pozwala spojrzeć na okolice kościoła gotyckiego oczami mieszkańca Iławy z połowy XVI wieku.

Kamil Cieszyński studiował architekturę na uczelniach w Lublinie i Gdańsku. Jego zainteresowania architekturą, budownictwem, zabytkami i urbanistyką sięgają jednak lat wcześniejszych, a konkretnie okresu nauki w Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku. A być może – jak sam podkreśla – może nawet lat młodzieńczych.

Urodziłem się w Iławie i wychowałem blisko Starego Miasta – mówi. – Od najmłodszych lat, już jako dziecko, spacerowałem po iławskiej „starówce”, by odnaleźć jakiekolwiek pozostałości po historycznej zabudowie, o której czytałem w książkach – dodaje.

Jako dziecko sporo czasu spędzał też w Toruniu. Miasto, które przesycone jest gotycką architekturą, pozwoliło mu poznać historię państwa krzyżackiego i oddać się obserwacji średniowiecznych zabytków, a przede wszystkim założeń obronnych. W przyszłości, już jako student architektury, poświęcił jedną ze swoich dyplomowych prac właśnie Toruniowi, przygotowując projekt przebudowy niedocenianego, w jego ocenie, zabytku – dworca kolejowego Toruń Miasto.

Ostatecznie swoją przyszłość związał z Gdańskiem, gdzie pracuje obecnie w biurze architektonicznym. Na co dzień projektuje wnętrza mieszkań oraz domy jednorodzinne. Czasami zajmuje się też obiektami wpisanymi do ewidencji zabytków. A w wolnych chwilach powraca do Iławy, przygotowując trójwymiarową rekonstrukcję i wizualizację zabudowy Iławy z połowy XVI wieku.

Rozwijam w ten sposób projekt, który zacząłem jeszcze na studiach – mówi Kamil Cieszyński. – Na zajęciach z konserwacji zabytków, już podczas studiów w Gdańsku, zająłem się stworzeniem trójwymiarowego modelu prezentującego iławski „czerwony” kościół – dodaje.

Tak powstały pierwsze modele gotyckiej świątyni. Dzięki pracy iławskiego architekta mieszkańcy Iławy mogą dziś zobaczyć, jak zmieniała się bryła kościoła na przestrzeni lat – od 1350 aż do 1909 roku. A tych zmian – co widać na załączonych modelach – było wiele. Modele, udostępnione już wcześniej na stronach Internetowego Muzeum Iławy, zrobiły na czytelnikach ogromne wrażenie i sprowokowały wiele dyskusji o możliwym wyglądzie centrum średniowiecznej Iławy.

Niewiele osób wie, że wieża, która ma 27 metrów wysokości, została dobudowana do kościoła dopiero w XVI wieku, a wcześniej do świątyni przylegał dwór prokuratora – wyjaśnia Kamil Cieszyński. – Kościół rzeczywiście zmieniał się przez lata, a dzięki moim rekonstrukcjom można te zmiany prześledzić – dodaje.

Model przedstawiający kościół gotycki z otoczeniem w 1350 roku (autor Kamil Cieszyński)
Model przedstawiający kościół gotycki z dobudowaną wieżą. Widok z 1550 roku (autor Kamil Cieszyński)
Model przedstawiający kościół gotycki z dobudowaną kruchtą. Widok z 1624 roku (autor Kamil Cieszyński)
Model przedstawiający kościół gotycki z dobudowaną kolejną kruchtą. Widok z 1909 roku (autor Kamil Cieszyński)

To był jednak dopiero początek przygody z Iławą i jej zabytkami w tle. Z czasem Kamil Cieszyński rozpoczął pracę nad trójwymiarową wizualizacją całego otoczenia gotyckiego kościoła. Pozwoli to współczesnym iławianom spojrzeć na późnośredniowieczne miasto oczami mieszkańca z połowy XVI wieku.

Część swojej pracy architekt postanowił już teraz udostępnić czytelnikom Internetowego Muzeum Iławy. To trzy nowe wizualizacje, przedstawiające kościół z terenem przyległym i dwa widoki na główne wejście do świątyni. Wszystkie prezentują prawdopodobny wygląd otoczenia iławskiej świątyni z 1550 roku, a więc z okresu już po dobudowaniu wieży a przed rozbiórką dworu prokuratora krzyżackiego, a przede wszystkim przed wielkim pożarem miasta z 1706 roku.

Tak według architekta Kamila Cieszyńskiego mógł wyglądać dziedziniec iławskiego kościoła z perspektywy mieszkańca w 1550 roku (autor Kamil Cieszyński)
Tak mogło wyglądać dojście do głównego wejścia do iławskiej świątyni (autor Kamil Cieszyński)
Zbliżenie na główne wejście do iławskiej świątyni (autor Kamil Cieszyński)

Docelowo zamierzam przygotować trójwymiarową rekonstrukcję i wizualizację całego zespołu obronnego, łącznie z murami obronnymi, basztami i miejskimi bramami, dworem urzędników krzyżackich i kościołem – informuje architekt. – Myślę, że najciekawsza dla iławian będzie możliwość zobaczenia, jak mógł wyglądać dwór prokuratora krzyżackiego, który nazywano „zameczkiem”. Pozostałością po tym miejscu był Plac Zamkowy, widoczny na późniejszych planach Iławy – dodaje.

Jak mówi Kamil Cieszyński, rekonstrukcja jego autorstwa opierać się będzie o analizę podobnych założeń obronnych z innych miast krzyżackich. Aby jego praca była jak najbardziej dokładna i wiarygodna architekt skompletował pokaźną ilość map, rycin i szkiców a także zebrał setki stron dokumentacji, które poddaje teraz wszechstronnej analizie.

Architekt, mający na swoim koncie wiele udanych projektów, interesuje się też sprawą rewitalizacji iławskiego Starego Miasta i przebudową samego Placu Bandurskiego. Ma na ten temat wiele swoich przemyśleń i propozycji.

W to miejsce trzeba wprowadzić więcej zieleni – mówi. – Trzeba utworzyć strefy krzewów, drzew i fontann. W centrum placu umieściłbym wykonaną z brązu makietę Starego Miasta sprzed zniszczeń z 1945 i 1946 roku – dodaje.

Jak sam podkreśla, w jego ocenie należy zaakceptować budownictwo, jakie pozostało po komunistycznym sposobie projektowania miast. Gdyby jednak zmiany mogły iść dalej, zasugerowałby rozbiórkę parterowego pawilonu, który zamyka zachodnią pierzeję placu i budowę na tym miejscu piętrowego budynku, który pełniłby funkcję usługową.

Dzięki temu rozwiązaniu mogłyby powstać kawiarnie i restauracje, co wprowadziłoby życie w iławską „starówkę”, a to ożywiłoby całą przestrzeń wokół – wyjaśnia.

Informacje o postępach prac nad stworzeniem trójwymiarowej rekonstrukcji i wizualizacji późnośredniowiecznej Iławy, dającej możliwość odbycia „podróży w czasie”, będą publikowane na stronach Internetowego Muzeum Iławy.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane