Wydarzyło się

„Gazeta Grudziądzka”, 11 maja 1911 roku

Iława. Jak niebezpiecznem jest zimne piwo, mianowicie w cieplejszej porze roku, tego mamy nowy dowód. Kapitalista Leopold Böttcher ztąd napił się zimnego piwa, poczem zmarł nagle na paraliż serca.

Data:

udostępnij

„Ta gra pozwoli nam lepiej poznać Iławę”. Przed nami premiera pierwszej gry karcianej o mieście

Ostatnio dodane

Na co dzień prowadzi firmę eventową. Po godzinach lubi czytać. Z połączenia pracy i pasji powstał pomysł stworzenia edukacyjnej gry karcianej „Mistrz wiedzy o Iławie”, która trafi do rąk mieszkańców już 26 września. Gra stworzona przez Marcina Fornahla to ponad dwieście kart z historycznymi ciekawostkami dotyczącymi Iławy – od średniowiecza aż po czasy współczesne.

„Mistrz wiedzy o Iławie” inspirowany jest towarzyską grą „Wtedy kiedy”, bestsellerem firmy Egmont. O ile jednak „Wtedy kiedy” opiera się na wydarzeniach z nowożytnej historii świata, o tyle iławska wersja gry zawierać będzie wyłącznie karty z wydarzeniami z historii Iławy, także ze współczesności.

– W praktyce każdy uczestnik gry otrzyma pierwszą kartę z wydarzeniem i datą, i kładzie ją przed sobą na stole – tłumaczy Marcin Fornahl. – Następnie pierwszy gracz pobiera nową kartę i czyta na głos wydarzenie, nie ujawniając przypisanej do niego daty. Następna w kolejności osoba wskazuje, czy to wydarzenie nastąpiło wcześniej czy później niż wydarzenie z pierwszej karty – tłumaczy pomysłodawca.

W ten sposób powstaje oś czasu. Pierwszy gracz, który poprawnie ułoży osiem kart, zostaje zwycięzcą rozgrywki.

Iławianie będą mogli zagrać w „Mistrza wiedzy o Iławie” 26 września podczas „Pikniku gier towarzyskich”, który odbędzie się w sąsiedztwie kinoteatru. Na zwycięzców rozgrywki czekać będą puchary i cenne nagrody, w tym rower miejski. Do turnieju zgłosić się można nawiązując kontakt z Marcinem Fornahlem lub w 26 września podczas turnieju, który wystartuje o godzinie 12:00.

 

A skąd wziął się pomysł na stworzenie iławskiej gry karcianej? – Podczas lockdownu stworzyłem roboczą wersję gry – mówi Marcin Fornahl. – Graliśmy w nią z najbliższymi. Wtedy pomyślałem, że warto byłoby przygotować większą ilość gier, tak by iławianie też mogli dobrze się bawić, a przy okazji zweryfikować swoją wiedzę o Iławie – dodaje.

Inicjatywa Marcina Fornahla uzyskała wsparcie w ramach konkursu inicjatyw „Twórz lokalnie” Iławskiego Centrum Kultury, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. Do projektu dołączył Miłosz Zakrzewski. Pozostało przygotować projekt gry i listę wydarzeń. – W tym pomogli mi i mieszkańcy Iławy, którzy przesyłali swoje propozycje wydarzeń do gry, i osoby, które zajmują się na co dzień historią naszego miasta – informuje Marcin Fornahl. Pozostała reszta prac wykonana została przez samego Fornahla i pracowników Iławskiego Centrum Kultury.

Tak powstała karciana gra edukacyjna „Mistrz wiedzy o Iławie”. Do mieszkańców trafi 100 kompletów gry – będą to darmowe egzemplarze, które przekazane zostaną między innymi do iławskich szkół. – Mam nadzieję, że „Mistrz wiedzy o Iławie” wykorzystany zostanie przez nauczycieli do poznawania historii naszego miasta – mówi Marcin Fornahl. – Ta gra pozwoli nam wszystkim lepiej poznać Iławę – dodaje.

Marcin Fornahl dziękuje za pośrednictwem Internetowego Muzeum Iławy sponsorom, którzy wsparli jego inicjatywę i ufundowali nagrody dla najlepszych uczestników turnieju.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane