Wydarzyło się

„Gazeta Grudziądzka”, 11 maja 1911 roku

Iława. Jak niebezpiecznem jest zimne piwo, mianowicie w cieplejszej porze roku, tego mamy nowy dowód. Kapitalista Leopold Böttcher ztąd napił się zimnego piwa, poczem zmarł nagle na paraliż serca.

Data:

udostępnij

Przyszła pora na ulicę Grunwaldzką

Ostatnio dodane

25 lutego odbędzie się kolejna wycieczka z cyklu „Historia jednej ulicy”. Zgodnie z życzeniem uczestników, bohaterką najbliższej wyprawy będzie ulica Grunwaldzka.

Ulica Grunwaldzka w swoim dzisiejszym przebiegu pojawiła się na planie Iławy dopiero po 1945 roku – po zamknięciu przebiegu dzisiejszej ulicy Królowej Jadwigi. Wcześniej była to ślepa uliczka, odchodząca od dzisiejszej ulicy Kościuszki w kierunku południowym. Uliczkę tę połączono nowym odcinkiem z dzisiejszą ulicą Wyszyńskiego.

Przez lata władze Iławy wiązały z ulicą Grunwaldzką ważne plany. W kolejnych planach rozwojowych miasta wraz z estakadą nad torami miała to być droga przelotowa na linii południe-północ. Obecnie to jedna z ważniejszych dróg na terenie Iławy, mająca status drogi wojewódzkiej.

W trakcie niedzielnej wyprawy będzie można usłyszeć, jak zmieniały się plany powojennych władz Iławy odnośnie ulicy Grunwaldzkiej, ale będzie też czas na opowieści o zabytkowych kamienicach. Z pewnością nie zabraknie też odwołań do dawnego kompleksu koszar i przedwojennego patrona ulicy. Podobnie jak w trakcie ostatnich wycieczek, przy odrobinie szczęścia uda się zajrzeć do jednej z kamienic.

Dwudziesta czwarta wycieczka z cyklu „Historia jednej ulicy” odbędzie się w niedzielę 25 lutego. Wyprawa rozpocznie się o godzinie 15:00. Zbiórkę uczestników przewidziano przy budynku Nadleśnictwa Iława (ul. Królowej Jadwigi 30).

Organizatorem cyklu wycieczek „Historia jednej ulicy” jest Internetowe Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl. W rolę przewodników wcielą się Michał Młotek i Dariusz Paczkowski.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane