test

Wydarzyło się

„Gazeta Grudziądzka”, 18 czerwca 1907 roku

Iława. W zeszłą środę puszczono z tutejszego dworca na wolność około 200 gołębi pocztowych, które zwróciły się natychmiast w stronę Grudziądza.

Data:

udostępnij

Mróz nie był straszny miłośnikom „Historii jednej ulicy”

Ostatnio dodane

Mimo przenikliwego mrozu kilkadziesiąt osób wzięło udział w wycieczce ulicą Grunwaldzką, organizowaną w ramach cyklu pieszych wypraw „Historia jednej ulicy”.

W rolę przewodników 25 lutego tradycyjnie wcielili się Michał Młotek (twórca i redaktor Internetowego Muzeum Iławy) oraz Dariusz Paczkowski (przewodnik terenowy po Warmii i Mazurach).

Wycieczka ulicą Grunwaldzką była dla nich okazją do przybliżenia historii koszar piechoty. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, kiedy kompleks powstał i jakie były jego losy po wojnie. Nie zabrakło też zaskakujących historii szpiegowskich, jak tej o ostrzelaniu budynku administracyjnego przez nieznanych sprawców oraz tematów współczesnych – tu odwołano się do historii pomnika poświęconego żołnierzom służącym w koszarach, który po wojnie został wykorzystany przez władze komunistyczne, a obecnie zdekomunizowany.

dav

Ciekawostką dla uczestników wycieczki był fakt, że ulica Grunwaldzka – w obecnym przebiegu istniejąca dopiero od końca lat ’70 XX wieku – dawniej nosiła nazwę ulicy Pocztowej. A to z uwagi na pierwszy urząd pocztowy, który funkcjonował właśnie przy tej ulicy. Warto dodać, że współczesny przebieg ulicy Grunwaldzkiej wytyczono dopiero po zamknięciu ulicy Królowej Jadwigi – dawnej ulicy Bohaterów Stalingradu. Miało to związek z planami budowy drogi przelotowej na linii północ-południe i estakady nad torami kolejowymi. Planów tych ostatecznie nie zrealizowano.

W drugiej części wyprawy można było wysłuchać historii o powojennych mieszkańcach ulicy, w tym o funkcjonariuszach Urzędu Bezpieczeństwa, którzy zajmowali mieszkania w jednej z kamienic. Na zakończenie wycieczki – dzięki uprzejmości mieszkańców – udało się zwiedzić klatkę schodową kamienicy przy ulicy Kościuszki 6.

Kolejna wycieczka z cyklu „Historia jednej ulicy” odbędzie się 25 marca.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane