Free Porn
xbporn

Wydarzyło się

„Goniec Wielkopolski”, 13 września 1885 roku

Zbrodnicza ręka położyła wielki kamień na szyny pomiędzy Iławą a Ząbrowem w Prusiech Królewskich, krótko przed nadejściem pociągu. Na szczęście maszynista spostrzegł to z daleka i wstrzymał pociąg. Złoczyńcy nie wyśledzono.

Data:

udostępnij

Album fotograficzny „Gody Wiosenne” z 1960 roku

Ostatnio dodane

W zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie znaleźć można album fotograficzny, dokumentujący wydarzenie „Gody Wiosenne”, która odbyła się w Iławie 5 czerwca 1960 roku. Album wykonany został przez pracowników Powiatowego Domu Kultury w Iławie i przekazany Wojewódzkiemu Wydziałowi Kultury w Olsztynie.

„Gody Wiosenne” były przeglądem młodzieżowych zespołów muzycznych, wokalnych, tanecznych i estradowych, organizowaną na wzór studenckich juwenaliów. Impreza odbyła się 5 czerwca 1960 roku na terenie miejskiego stadionu i w jego okolicach. Obserwowało ją ponad 3,5 tysiąca widzów.

Muszla koncertowa stała na terenie lasku przy ulicy Sienkiewicza (źródło: WMBC http://wmbc.olsztyn.pl)

W albumie znajduje się łącznie 35 fotografii (pierwotnie było ich 36), a całość podzielona jest na dwie części. Jedna dokumentuje całe „Gody Wiosenne”, druga „Przegląd Zespołów Artystycznych z Powiatu Iława”, który towarzyszył imprezie. Zdjęcia, które zobaczyć można w albumie, to prawdziwe unikaty. Razem z podpisami stanowią niespotykaną pamiątkę, dokumentującą życie w Iławie na przełomie lat ’50 i ’60 XX wieku.

Zdjęcia wykonane zostały przez Koło Fotoamatorów, działające przy Powiatowym Domu Kultury w Iławie (autorzy fotografii nie są znani). Wśród nich znajdują się fotografie siedziby Powiatowego Domu Kultury, łącznie z wnętrzami – kawiarnią, czytelnią i klubem brydżowym, zespołów: tanecznego Iławskiej Wytwórni Części Samochodowych, dziecięcego i tanecznego, działających przy PDK i młodzieży szkoły zawodowej, młodzieży miejscowego liceum, Technikum Rolniczego w Kisielicach, orkiestry PKP, Związku Młodzieży Socjalistycznej, ZHP – Hufca Iława, chóru z Biskupca, młodzieży z Obrzynowa.

„Godom wiosennym” przyglądało się łącznie 3500 osób (źródło: WMBC http://wmbc.olsztyn.pl)

W drugiej części albumu znaleźć można zdjęcia Kwintetu Rytmicznego, działającego przy PDK (autor wynotował ówczesny skład zespołu: Aleksandra Klatt – fortepian, Henryk Linkowski – akordeon, Zenon Wiśniowski – gitara, Stefan Górzyński – kontrabas, Bernard Tecław – perkusja), zespołu estradowego iławskiej parowozowni, a także 120-osobowego chóru dziecięcego szkół iławskich.

Autorzy zdjęć, dokumentując „Gody Wiosenne”, udokumentowali przy okazji kilka fragmentów Iławy z 1960 roku. Oprócz siedziby domu kultury, który już nie istnieje, zobaczyć można miejski stadion sprzed budowy trybun, łącznie z fragmentem pomnika, nieistniejące budynki przy drodze prowadzącej do stadionu i obiekty Liceum Ogólnokształcącego sprzed przebudowy. Na kilku zdjęciach widać fragment muszli koncertowej, która znajdowała się w lasku miejskim. To najpewniej tam odbywał się przegląd zespołów.

Album obejrzeć można na stronach Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Cyfrowej, prowadzonej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane