Free Porn
xbporn

Wydarzyło się

„Goniec Wielkopolski”, 13 września 1885 roku

Zbrodnicza ręka położyła wielki kamień na szyny pomiędzy Iławą a Ząbrowem w Prusiech Królewskich, krótko przed nadejściem pociągu. Na szczęście maszynista spostrzegł to z daleka i wstrzymał pociąg. Złoczyńcy nie wyśledzono.

Data:

udostępnij

Samochody, które naprawiał iławianin, dziś znajdują się w muzeach

Ostatnio dodane

Był zdecydowanym przeciwnikiem Hitlera. Gdy ten doszedł do władzy w 1933 roku, najpierw zamknął warsztat, później stracił dom. Rok później opuścił Iławę i rozpoczął nowe życie w Elblągu. Kim był Carl Kneller i w jaki sposób zapewnił sobie trwałe miejsce w historii niemieckiej motoryzacji?

O życiu Carla Knellera wiadomo niewiele. Urodził się w 1878 roku, zmarł w roku 1944. Swoją przygodę z mechaniką i motoryzacją rozpoczął od uruchomienia w Iławie sklepu z częściami rowerowymi i rowerami. Zasłynął jednak przede wszystkim jako znakomity mechanik, do którego ustawiały się kolejki klientów. I nie tylko z Prus Wschodnich, ale też z głębi Niemiec.

Jego warsztat mieścił się przy dawnej Hindenburgstrasse. Z zewnątrz niepozorny – nic nie zdradzało, by w środku naprawiano najbardziej luksusowe samochody tamtych lat, w tym legendarne Maybach Zeppelin DS7. Jednym z klientów Knellera był dyrektor słynnego cyrku „Krone”. Jego Maybach, ten sam, który naprawiał iławski mechanik, znajduje się dziś w Muzeum Techniki w Spirze.

Carl Kneller, jako zdecydowany przeciwnik Hitlera, popadł w problemy finansowe i został zmuszony w 1933 roku do zamknięcia sklepu i warsztatu w Iławie. W 1934 roku stracił dom i wyjechał wraz z rodziną do Elbląga. Tam przez kolejne lata prowadził nieduży warsztat samochodowy. Zmarł w 1944 roku. Rodzina Knellerów na początku 1945 roku uciekła do Niemiec, gdzie żyje do dnia dzisiejszego.

Carl Kneller w 1932 roku (fot. autor nieznany)
Warsztat Carla Knellera mieścił się w Iławie przy Hindenburgstrasse (fot. autor nieznany)
Kneller nigdy nie narzekał na brak klientów. Tak wyglądało wnętrze jego warsztatu w 1926 roku (fot. autor nieznany)
Słynny Maybach Zeppelin DS7. Na zdjęciu Carl Kneller z Mohammedem Ben Manssauorem – kierowcą dyrektora cyrku „Krone” (fot. autor nieznany)
Dzwonek rowerowy z sygnaturą sklepu Carla Knellera. Odnaleziono go w 2009 roku w lasach pod Iławą i przekazano prawnukowi dawnego właściciela
Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane