Free Porn
xbporn

Wydarzyło się

„Postęp”, 17 lutego 1918 roku

Iława. W jednym z tutejszych tartaków dostał się 68-letni robotnik Szalkowski w tryby maszyny. Klatka piersiowa została mu zgnieciona, skutkiem czego krótko po wypadku w lazarecie skonał.

Data:

udostępnij

Za nami drugie spotkanie z Mobilnym Muzeum

Ostatnio dodane

Ponad 50 eksponatów, a wśród nich zdjęcia, dokumenty i bilety kolejowe, zaprezentowano w trakcie drugiego spotkania z Mobilnym Muzeum. Tym razem Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zapoznali mieszkańców Iławy z historią kolejnictwa i fotografii. Spotkanie odbyło się w Galerii Jeziorak.

Mobilne Muzeum to – obok pieszych wycieczek po mieście – kolejna inicjatywa Internetowego Muzeum Iławy, której celem jest odkrywanie i popularyzacja historii miasta. W trakcie pierwszego spotkania, które odbyło się 26 marca, zaprezentowano historię miejskiego browarnictwa oraz sylwetkę Otto Estnera – drukarza i wydawcy gazety „Dt. Eylauer Zeitung”. Wtedy też zaprezentowano kilkadziesiąt oryginalnych pamiątek z przedwojennej Iławy, w tym butelki z miejscowych browarów, kapsle porcelanowe oraz dokumenty.

Tym razem Michał Młotek (autor Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl) i Dariusz Paczkowski (przewodnik po Warmii i Mazurach) przybliżyli mieszkańcom historię kolejnictwa i fotografii, ilustrując prelekcję ciekawymi fotografiami z przedwojennej Iławy. Spotkanie transmitowane było na żywo do Internetu, a cały zapis obejrzeć można na stronach Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl.

Największym zainteresowaniem uczestników spotkania z Mobilnym Muzeum cieszyła się gablota, którą wypełniły eksponaty związane z tematem przewodnim spotkania. Można było w niej zobaczyć między innymi bilety kolejowe z Iławy i okolicznych miejscowości, dokumenty przedwojennych kolejarzy, zdjęcia żołnierzy służących w miejscowych koszarach, mieszkańców Iławy, a nawet aparat Kodak Junior, ukryty w 1945 roku pod Iławą przez żołnierza Wehrmachtu. Ozdobą spotkania była sztabowa mapa Armii Czerwonej, obejmująca swoim zasięgiem Iławę i okolice.

Gablota Mobilnego Muzeum wystawiona będzie na parterze Galerii Jeziorak do piątku 2 czerwca.

Kolejne spotkania z Mobilnym Muzeum odbędą się w październiku i grudniu. Natomiast na czerwiec iławscy regionaliści zapowiedzieli organizację kolejnej pieszej wycieczki po mieście.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane