Wydarzyło się

„Gazeta Toruńska”, 16 czerwca 1886 roku

Iława. W sobotę, 12 b.m. zastrzelił się tutaj żyd, N. Salzmann. Miał on na ten dzień większe sumy do płacenia, lecz gdy nie był w stanie ich zebrać, odebrał sobie życie.

Data:

udostępnij

Kolejna „Historia jednej ulicy” już 18 czerwca

Ostatnio dodane

18 czerwca odbędzie się kolejna wycieczka z cyklu „Historia jednej ulicy”. Tym razem Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zabiorą mieszkańców Iławy na spacer ulicą Andersa.

Będzie to dziewiętnasta odsłona „Historii jednej ulicy”. I z pewnością będzie nie mniej interesująca od poprzednich, bo dzisiejsza ulica Andersa to jeden z ciekawszych fragmentów Iławy.

Dziś to przy niej znajduje się Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 2. Niewiele osób wie, że obiekt ten wybudowano na długo przed wybuchem wojny. Czerwcowa wycieczka będzie okazją do zaprezentowania przedwojennych zdjęć szkoły – dawnej Blücherschule, czyli szkoły noszącej imię pruskiego feldmarszałka Gebharda Leberechta von Blüchera.

Wycieczka zakończy się na terenie dzisiejszego szpitala. Dawniej znajdował się tam kompleks Yorck-Kaserne, czyli Koszary Yorcka, nazwane tak na cześć pruskiego feldmarszałka Johanna Ludwiga Yorcka von Wartenburg. Choć współcześnie, po wielu przebudowach, obiekt ten nie przypomina już koszar, jego podziemia kryją setki metrów tuneli i korytarzy. Jeden z nich będzie można zobaczyć podczas niedzielnej wycieczki.

Wycieczka ulicą Andersa odbędzie się w niedzielę 18 czerwca. Start przewidziano na godzinę 15:00, a zbiórkę – przy sklepie Centrum (skrzyżowanie ulic Andersa i 1 Maja).

W trakcie wycieczki wolontariusze z Warsztatów Terapii Zajęciowej zbierać będą środki w ramach akcji „Zbieramy na busa”. Każda osoba, która wrzuci do puszki co najmniej 2 zł, otrzyma reprodukcję pocztówki koszar York-Kaserne.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane