Wydarzyło się

„Gazeta Grudziądzka”, 27 maja 1911 roku

Iława. 4-letni synek sekretarza prywatnego Lewina wpadł do jeziora i byłby niechybnie utonął, gdyby nie był tam przypadkiem przechodził jego starszy brat i tonącego wyratował.

Data:

udostępnij

Duże zainteresowanie Mobilnym Muzeum

Ostatnio dodane

Eksponaty związane z browarnictwem, Otto Estnerem i… laskę Jana Nowaka-Jeziorańskiego zaprezentowano w trakcie pierwszego spotkania w Mobilnym Muzeum, które 26 marca odbyło się w Galerii Jeziorak.

Mobilne Muzeum to kolejna – obok pieszych wycieczek – inicjatywa Internetowego Muzeum Iławy, której celem popularyzacja historii miasta. Tym razem Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zaprosili miłośników historii Iławy do Galerii Jeziorak, gdzie przygotowano specjalne stoisko z prawdziwymi muzealnymi gablotami.

Znalazły się w nich butelki i porcelanki z iławskich browarów, dokumenty związane z Hugo Nieckauem, pocztówki wydane przez Otto Estnera oraz jedno z kilku zachowanych wydań przedwojennej iławskiej gazety. Eksponaty oglądać będzie można jeszcze przez najbliższy tydzień w Galerii Jeziorak.

Spotkanie, prowadzone przez Michała Młotka (autor Internetowego Muzeum Iławy) i Dariusza Paczkowskiego (przewodnik terenowy po Warmii i Mazurach), podzielone zostało na trzy części. W pierwszej przedstawiono historię iławskiego browarnictwa, w drugiej z kolei szczegółowo omówiono dwie przedwojenne fotografie dzisiejszych ulic Dąbrowskiego i Niepodległości. W trzeciej części zaprezentowano laskę Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który jesienią 1942 roku pojawił się w Iławie.

Laska trafiła do Iławy kilkanaście lat temu. Jeszcze w trakcie pobytu w USA, Jan Nowak-Jeziorański podarował ją swojemu przyjacielowi – Edwardowi Pakies, który miał problemy z chodzeniem. Po śmierci Edwarda, jego żona – Michalina Pakies, przekazała ją w ręce swojej opiekunki, która przesłała podarunek swojemu ojcu do Polski, informując o pochodzeniu. Nowy właściciel laski do śmierci w 2010 roku mieszkał w Iławie. W 2017 roku w uznaniu za starania na rzecz budowy muzeum w Iławie, anonimowy darczyńca podarował laskę Internetowemu Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl z nadzieją, że w przyszłości trafi do zbiorów Muzeum Regionalnego. Póki co przekazano ją do konserwacji jednemu z okolicznych muzeów.

W pierwszym spotkaniu z Mobilnym Muzeum udział wzięło ponad 100 osób. Pięć razy tyle oglądało transmisję z wydarzenia w Internecie. Kolejne spotkanie w Michałem Młotkiem i Dariuszem Paczkowskim w Mobilnym Muzeum odbędzie się 28 maja. Poświęcone zostanie ono historii iławskiej kolejnictwa i fotografii. Wcześniej odbędzie się kolejna wycieczka z cyklu „Historia jednej ulicy”.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane