pornhub

Wydarzyło się

„Postęp”, 17 lutego 1918 roku

Iława. W jednym z tutejszych tartaków dostał się 68-letni robotnik Szalkowski w tryby maszyny. Klatka piersiowa została mu zgnieciona, skutkiem czego krótko po wypadku w lazarecie skonał.

Data:

udostępnij

Piętnasta „Historia jednej ulicy” dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Ostatnio dodane

15 stycznia – po raz pierwszy w tym roku i po raz piętnasty od początku cyklu – odbędzie się piesza wycieczka w ramach „Historii jednej ulicy”.

Termin styczniowej wyprawy nie jest przypadkowy. Odkrywanie tajemnic Iławy połączone zostanie bowiem ze zbiórką na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Razem z uczestnikami wycieczki powędrują wolontariusze WOŚP, a każdy, kto do orkiestrowej puszki wrzuci kwotę co najmniej 10 zł otrzyma od organizatorów oryginalny przedwojenny porcelanowy kapsel z iławskiego browaru lub reprodukcję starej pocztówki. W tym roku odbywa się już 25 finał WOŚP, a środki zbierane są na rzecz ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Będzie to już piętnasta wycieczka, przygotowana przez iławskich regionalistów w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”. Do tej pory uczestnicy wypraw odkrywali tajemnice ulic Sienkiewicza, Kościuszki, 1 Maja, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego, Niepodległości, Biskupskiej, Jagiełły, Konstytucji 3 Maja, Wojska Polskiego, Mazurskiej i Chodkiewicza, Mickiewicza, Bulwaru Jana Pawła II i Alei Pojednania oraz Ostródzkiej.

Styczniowa „Historia jednej ulicy” skupi się na odkrywaniu tajemnic ulicy Królowej Jadwigi. Wyprawa rozpocznie się o godzinie 14:00 przy galerii „Jeziorak” – na placu od strony pomostu „Ilavii”, a zakończy przy budynku Nadleśnictwa Iława.

Wycieczka dawną Bahnhofstraße (wcześniej Löbauerstraße) będzie okazja do przybliżenia historii najważniejszych obiektów, które znajdowały się przy trasie, łączącej centrum miasta z dworcem. – Przy dzisiejszej ulicy Królowej Jadwigi przed wojną funkcjonowały dwa duże hotele: Central i Deutsches Haus. Tam też znajdowały się słynne iławskie sklepy, między innymi duży sklep z tytoniem, którego właścicielem był Bruno Rau – mówi Michał Młotek.

– Nie zapomnimy też o powojennej historii tej ulicy, a więc o takich obiektach jak legendarna „Jezioranka” czy „Krzyś” – dodaje Dariusz Paczkowski. – Wycieczkę zakończymy przy budynku Nadleśnictwa Iława, gdzie dawniej znajdowało się dowództwo okręgu wojskowego.

Warto dodać, że cykl wycieczek „Historia jednej ulicy”, organizowanych przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego pod szyldem Internetowego Muzeum Iławy, nagrodzony został w 2016 roku przez Generalnego Konserwatora Zabytków w konkursie na najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie. O inicjatywie iławskich regionalistów można było niedawno posłuchać na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane