Wydarzyło się

„Gazeta Olsztyńska”, 3 października 1923 roku

Pewien obywatel, który przechulał noc z niedzieli na poniedziałek położył się nad rankiem na rynku i usnął. Obudzony przez policję stwierdzić musiał brak zegarka, pieniędzy oraz butów, które mu złodzieje zabrali.

Data:

udostępnij

Miłośnicy „Historii jednej ulicy” odwiedzili zabytki powiatu

Ostatnio dodane

Ponad 60 osób wzięło udział w wycieczce po zabytkach powiatu iławskiego. Zorganizowano ją w związku z przyznaniem organizatorom wypraw nagrody Generalnego Konserwatora Zabytków na najlepszy projekt edukacyjny z obszaru dziedzictwa.

Wycieczka po zabytkach powiatu iławskiego, w której udział wzięli głównie iławianie, ale też mieszkańcy Ostródy, Olsztyna, Nowego Miasta Lubawskiego, a nawet Gliwic, odbyła się 17 grudnia. Uczestnicy wyprawy odwiedzili Ogrodzieniec, Łęgowo, Susz, Kamieniec i Szymbark. W rolę przewodników tradycyjnie wcielili się Michał Młotek (Internetowe Muzeum Iławy) i Dariusz Paczkowski (przewodnik po Warmii i Mazurach).

Grudniowa wyprawa rozpoczęła się od pokazu jednej z ośmiu części filmu „Tannenberg 1914. Pamięć buduje tożsamość”, który z inicjatywy Przemysława Kaweckiego powstawał między innymi w Ogrodzieńcu i Iławie. Pokaz zorganizowano w świetlicy w Ogrodzieńcu, kilkaset metrów od ruin pałacu Paula von Hindenburga, które można było zobaczyć w filmie.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Łęgowa, gdzie odwiedzili XVII-wieczny kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszego Maryi Panny, a później do Susza, gdzie przytoczono historię miejscowej synagogi i reliktów grodziska. Zawitali też do Izby Historii Regionu, prowadzonej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Suskiej.

Największą atrakcją sobotniej wycieczki była możliwość wejścia na teren pałacu w Kamieńcu i zamku w Szymbarku, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Na zakończenie wycieczki w Szymbarku odbyło się ognisko z kiełbaskami.

– Organizując tę wycieczkę chcieliśmy podziękować uczestnikom naszych wypraw, którzy bez względu na porę roku i pogodę, odkrywali razem z nami tajemnice Iławy i okolicznych miejscowości – powiedzieli organizatorzy. – Bez was organizacja tak dużego przedsięwzięcia nie byłaby zwyczajnie możliwa – dodali.

W 2016 roku odbyło się dziewięć wycieczek, organizowanych przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego pod szyldem Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl. Łącznie wzięło w nich udział około 750 osób. Wyprawy, zarówno z cyklu „Historia jednej ulicy”, jak i wycieczki poza Iławę, kontynuowane będą także w 2017 roku.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane