Free Porn
xbporn

Wydarzyło się

„Słowo Pomorskie”, 11 sierpnia 1932 roku

W miejscowości Dt. Eylau, nad granicą polsko-niemiecką, odbył się zjazd Stahlhelmu, w którym wziął udział b. marszałek Mackensen.

Data:

udostępnij

Sport, rekreacja, turystyka i wypoczynek w powojennej Iławie

Ostatnio dodane

 

Znany jest już termin kolejnego spaceru po Iławie z regionalistami i radnymi miejskimi Michałem Młotkiem i Dariuszem Paczkowskim. Wyprawa, która poświęcona zostanie historii sportu, rekreacji i turystyki w powojennej Iławie, odbędzie się w niedzielę 31 października.

To już piąta wycieczka z cyklu „75 lat polskiej Iławy”, podczas którego Michał Młotek i Dariusz Paczkowski przybliżają iławianom historię miasta po 1945 roku. Do tej pory w ramach cyklu odbyły się już wycieczki zatytułowane „Trudne początki”, „Kolej”, „Ratusz i Stare Miasto” oraz „Czas wolny”.

– Teraz przyszedł czas na sport, rekreację i turystykę – zapowiada niedzielną wycieczkę Dariusz Paczkowski. – Chcemy opowiedzieć iławianom o historii naszego klubu piłkarskiego, który istnieje przecież od 1945 roku, także o historii klubu żeglarskiego, ale też o tym, w jaki sposób i gdzie wypoczywali pierwsi polscy mieszkańcy naszego miasta – dodaje.

Atrakcją niedzielnej wycieczki będzie możliwość wejrzenia we wspomnienia Bogdana Mieczysława Białego-Białeckiego. „Mój sztambuch sportowy” to zapiski młodego sportowca, który był związany z iławskim „Kolejarzem”, spisane w latach 1952-1959. Wspomnienia Białeckiego to nie tylko zapis funkcjonowania klubu piłkarskiego, ale też liczne wzmianki dotyczące Iławy z lat ’50 XX wieku. Wspomnienia zilustrują fotografie zebrane i wydrukowane w autorskim albumie przez Tomasza Rybickiego. Regionaliści sięgną też do wspomnień prof. Lecha Kobylińskiego, który po raz pierwszy pływał jachtem po Jezioraku w 1947 roku.

Część wycieczki poświęcona zostanie omówieniu powojennych projektów zagospodarowania wyspy Wielka Żuława. – Chcemy pokazać iławianom, jak wyglądały pierwsze projekty i koncepcje zagospodarowania wyspy – mówi Michał Młotek. – Zaprezentujemy i omówimy cztery koncepcje, które powstały między 1959 a 1990 rokiem. To naprawdę bardzo ciekawy i pouczający materiał do dyskusji – dodaje.

Piąta wycieczka z cyklu „75 lat polskiej Iławy” odbędzie się w niedzielę 31 października. Początek wyprawy o godz. 15:00. Zbiórka uczestników przewidziana została na Skwerze Stefana Żeromskiego. Wycieczki w ramach cyklu „75 lat polskiej Iławy” odbywać się będą do końca 2021 roku.

Uzupełnieniem cyklu wycieczek jest seria podcastów „Kronika zaginionego miasta”, w których Michał Młotek przybliża historię Iławy w latach 1945-1956.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane