Wydarzyło się

„Gazeta Toruńska”, 14 listopada 1917 roku

Iława. Na dworcu tutejszym skonfiskowano około 150 funtów masła i 800 funtów wieprzowiny. Towar ten wieziono na wozach z Lubawy.

Data:

udostępnij

„Historyczny Oscar” za 10 lat spacerów po Iławie. „Edukacja patriotyczna może być atrakcyjna, angażująca i skuteczna”

Ostatnio dodane

23 osoby, instytucje, organizacje i firmy z całej Polski zostały uhonorowane prestiżową nagrodą BohaterON im. Powstańców Warszawskich, przyznawaną za szczególny wkład w popularyzację historii i wartości patriotycznych. W tym wyjątkowym gronie znaleźli się również iławianie – Michał Młotek i Dariusz Paczkowski, twórcy i organizatorzy popularnego cyklu spacerów edukacyjnych po Iławie. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 12 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Nagroda BohaterON im. Powstańców Warszawskich to jedno z najważniejszych wyróżnień w Polsce, które przyznawane jest osobom, instytucjom i organizacjom za działania na rzecz popularyzacji historii Polski, promowanie postaw patriotycznych i działalność społeczną.

W tegorocznej, szóstej edycji do nagrody BohaterON im. Powstańców Warszawskich nominowano zarówno autorów i organizatorów dużych działań o zasięgu krajowym, jak i mniejszych, lokalnych inicjatyw, odznaczających się pasją i zaangażowaniem. Kandydaci do nagrody zostali nominowani w siedmiu kategoriach (w każdej kategorii było pięciu nominowanych): „Instytucja”, „Firma”, „Organizacja non-profit”, „Nauczyciel”, „Osoba publiczna”, „Dziennikarz” oraz „Pasjonat”. Ostatecznie, laureatów wyłoniła Kapituła, w której zasiadają powstańcy warszawscy, historycy, przedstawiciele rządu oraz ambasadorzy kampanii BohaterON – włącz historię! W każdej kategorii przyznano Brązowego, Srebrnego i Złotego BohaterONa oraz – na podstawie wyników głosowania internautów – Złotego BohaterONa Publiczności. 

W uroczystej gali, która odbyła się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia udział wzięli Powstańcy Warszawscy (fot. Tomasz Tołłoczko)

Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zdobyli Srebrnego BohaterONa w kategorii „Pasjonat”. Nagroda trafiła do nich za 10 lat organizacji spacerów po Iławie. W tej samej kategorii wyróżniono również Edytę Wojtasińską (psychopedagożka, terapeutka dzieci i młodzieży, współzałożycielka Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego “Jedno Serce), która otrzymała Złotego BohaterONa, Andrzeja Chybowskiego (działacz społeczny, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Wawelberga), nagrodzonego Brązowym BohaterONem oraz Małgorzatę Zdanewicz (pasjonatka literatury i historii, autorka konta Zarys Biografii na Instagramie), do której trafił Złoty BohaterON Publiczności. W kategorii “Pasjonat” nominowany do nagrody był również Kamil Kaczorowski (pasjonat historii, rekonstruktor, działacz społeczny).

Przyznanie nam nagrody BohaterON im. Powstańców Warszawskich to dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt – przyznaje Michał Młotek. – To jednak nagroda nie tylko dla nas, ale także dla osób, które przez te wszystkie lata uczestniczyły w naszych spacerach. Bez ich zaangażowania, ciekawości i chęci wspólnego odkrywania lokalnej historii ta inicjatywa po prostu nie miałaby sensu. Dziękujemy Kapitule za dostrzeżenie i docenienie naszych wieloletnich działań na rzecz popularyzacji lokalnej historii.

Michał Młotek i Dariusz Paczkowski w chwili ogłoszenia werdyktu Kapituły przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka – zastępcę prezesa Instytutu Pamięci Narodowej (fot. Tomasz Tołłoczko)

Wieloletnia działalność Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego na rzecz popularyzacji lokalnej historii już wcześniej była zauważona i doceniona na szczeblu ogólnopolskim. Organizatorzy spacerów po Iławie zostali wyróżnieni m.in. odznaczeniami „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz „Zasłużony dla Turystyki”. Otrzymali również Nagrodę Generalnego Konserwatora Zabytków za najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie. Ich inicjatywy, promujące odkrywanie historii poprzez angażujące i dostępne dla mieszkańców działania, stały się także inspiracją dla lokalnych działaczy w innych miastach.

Inicjatywy Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego są doskonałym przykładem na to, że oddolne i społeczne działania mogą mieć ogromne znaczenie dla kształtowania lokalnej tożsamości oraz popularyzacji historii. Laureaci Srebrnego BohaterONa udowodnili, że konsekwencja i oddanie idei mogą przekuć nawet niewielkie, lokalne działania w przedsięwzięcia o szerokim zasięgu i oddziaływaniu.

Jak zapowiadają laureaci Srebrnego BohaterONa, w 2025 roku ruszy kolejna edycja cyklu spacerów “Historia jednej ulicy”, podczas której odbędzie się kilkanaście spotkań na ulicach Iławy. 

Więcej informacji o nagrodzie BohaterON oraz pełną listę nominowanych i laureatów można znaleźć na stronie www.bohateron.pl.

 

Uzasadnienie nominacji do nagrody BohaterON im. Powstańców Warszawskich dla Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego:

Za oddanie i pasję, z jaką edukują zwiedzających, przyczyniają się do budowania świadomości o lokalnej historii i wzmacniają więzi społeczne. Dariusz Paczkowski i Michał Młotek od ponad dekady, z niesłabnącym entuzjazmem, prowadzą spacery, które nie tylko odkrywają przed mieszkańcami mało znane zakamarki Iławy, ale również dają im możliwość zbliżenia się do przeszłości miasta, regionu oraz jego mieszkańców. Przyciągają tysiące uczestników, którzy z entuzjazmem wyruszają na wycieczki w głąb historii swojego miasta.

Obaj Panowie to pasjonaci popularyzujący wiedzę o przeszłości. Dariusz Paczkowski jest doświadczonym nauczycielem historii i aktywnym przewodnikiem terenowym Warmii i Mazur. Jego działalność przewodnicka pozwala na połączenie pasji do historii z praktycznym aspektem edukacji w terenie, co ma wartość inspirującą młodsze pokolenia.

Z kolei Michał Młotek to autor książek, filmów dokumentalnych i scenariuszy filmowych. Jest również twórcą Internetowego Muzeum Iławy – społecznego archiwum, które od 2005 roku gromadzi i udostępnia informacje o historii miasta. Ponadto prowadzi podcast “Kronika zaginionego miasta”, który opowiada o powojennych dziejach Iławy.

Ich wspólny projekt „Spacery Miejskie” to nie tylko opowieści o architekturze czy urbanistyce, ale również o historii codziennego życia ludzi, którzy przez wieki kształtowali te miejsca. W ramach cyklów spacerów o nazwach „Historia jednej ulicy”, „Nowa historia jednej ulicy” czy „Wyprawy po starej granicy polsko-niemieckiej” uczestnicy odkrywają, jak bogate i złożone są dzieje ich małej ojczyzny, a przy tym nawiązują nowe znajomości, wspólnie spędzają czas i wzmacniają więzi międzypokoleniowe. W rezultacie historia nie ma w sobie nic ze statecznego poznawania faktów, a staje się dynamicznym elementem budującym tożsamość i więzi społeczne.

Niebywały sukces projektu potwierdza liczba ponad 10 tysięcy uczestników, którzy wzięli już udział w spacerach (tylko w minionym roku było ich około 500), a także wyróżnienia przyznane jego inicjatorom. W 2015 roku „Spacery Miejskie” zostały uznane przez Generalnego Konserwatora Zabytków za najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie. Co więcej, Michał Młotek i Dariusz Paczkowski otrzymali odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz „Zasłużony dla Turystyki”.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że projekt zainspirował do organizacji podobnych inicjatyw inne miasta, takie jak Warszawa, Łódź czy Olsztyn. Michał Młotek i Dariusz Paczkowski, jako liderzy tej wyjątkowej inicjatywy, stali się wzorem dla wielu pasjonatów historii i kultury, pokazując, że oddolne działania mogą mieć szeroki wpływ na społeczność.

Dariusz Paczkowski i Michał Młotek wypełniają lukę, którą tworzy w regionie brak muzeum miasta Iławy. Prowadzą swój projekt poza obowiązkami zawodowymi, zapewniając jakość, która stanowi żywy dowód na to, iż edukacja patriotyczna może być atrakcyjna, angażująca i skuteczna, a oddolne inicjatywy mają moc integracji społecznej.

Michał Młotek z prowadzącymi galę: aktorem, ambasadorem kampanii BohaterON – włącz historię! i członkiem Kapituły Antonim Pawlickim oraz prezeską Fundacji Pokolenia Kolumbów i organizatorką akcji BohaterON Agnieszką Łesiuk-Krajewską (fot. Tomasz Tołłoczko)
Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane