pornhub

Wydarzyło się

„Gazeta Toruńska”, 16 czerwca 1886 roku

Iława. W sobotę, 12 b.m. zastrzelił się tutaj żyd, N. Salzmann. Miał on na ten dzień większe sumy do płacenia, lecz gdy nie był w stanie ich zebrać, odebrał sobie życie.

Data:

udostępnij

Iława jak prawdziwa. Powstała makieta rynku Starego Miasta z początków XX wieku

Ostatnio dodane

Sześć lat trwały prace nad stworzeniem makiety rynku Starego Miasta w Iławie. Jej autorem jest Rafał Kocięda, miłośnik Iławy, regionalista, kolekcjoner i autor książek o historii Iławy. Dzięki jego pracy iławianie będą mogli przenieść się w czasie i przekonać się, jak wyglądała ich miasto na początku XX wieku.

Makieta stworzona przez Rafała Kocięda pokazuje rynek Starego Miasta z zabudowaniami według stanu z lat 1903-1905. Rekonstrukcja powstała w skali 1:100 i oparta jest na planie centralnej części miasta z 1875 roku. W 95 procentach wykonano ją z papieru. Rafał Kocięda jest autorem i wykonawcą projektu. Prace sfinansował z własnych środków.

Centralną część makiety zajmuje plac, wokół niego dostrzec można znakomicie odwzorowane budynki, a wśród nich między innymi charakterystyczną bryłę hotelu „Zum Kronprinzen”. Miniaturowa Iława z początków XX wieku żyje. Na ulicach dostrzec można wozy czekające na rozładowanie, chodnikami przechadzają się ówcześni mieszkańcy, na tarasie hotelu „Zum Kronprinzen” w cieniu drzew wypoczywają turyści. Autor odtworzył nawet szyldy z nazwami sklepów i nazwiskami właścicieli. W oknach wystawowych widać bogaty asortyment oferowanych produktów.

Makieta wykonana została w skali 1:100 (fot. Andrzej Musiński i Rafał Kochański)

Prace nad stworzeniem makiety w tej skali trwały aż sześć lat. – Pomysł budowy makiety iławskiego Starego Miasta pojawił się w 2010 roku podczas pobytu w Krakowie – mówi Rafał Kocięda. – Wtedy, zupełnie przez przypadek, zobaczyłem makietę krakowskiego rynku. Ponieważ miałem wcześniej doświadczenia z modelarstwem, pomyślałem: „A może by tak Iława?” – dodaje. Niedługo potem przystąpił do pracy.

Prace nad nawierzchnią centralnego placu (fot. Rafał Kocięda)

Samą budowę makiety Rafał Kocięda poprzedził gruntownymi studiami. Gromadził stare pocztówki i zdjęcia, ukazujące budynki z różnych perspektyw i, oczywiście, plany, które pozwoliły na zachowanie odpowiednich proporcji. – Gdy już rozpocząłem budowę makiety, poświęcałem temu zadaniu każdą wolną chwilę – mówi Rafał Kocięda. – Nie obyło się bez problemów – przyznaje. – Najwięcej kłopotu miałem z nadaniem kolorów poszczególnych budynkom – dodaje. Jak przyznaje sam autor, efekt końcowy jest satysfakcjonujący.

Czy Rafał Kocięda będzie w przyszłości kontynuować swoją pracę? – Na razie muszę odpocząć od modelarstwa – przyznaje. – Ale nie wykluczam, że być może za kilka lat przystąpię do prac nad stworzeniem makiety okolic iławskiego dworca – dodaje.

Spotkanie przy gotowej makiecie. Rafał Kocięda (autor makiety) i Michał Młotek (autor Internetowego Muzeum Iławy)

Iławianie będą mogli zobaczyć makietę placu Starego Miasta i porozmawiać z jej twórcą w sobotę 18 lutego podczas publicznej prezentacji, która odbędzie się w sali konferencyjnej iławskiego kinoteatru o godzinie 17:00

O tym, jak wyglądały prace nad stworzeniem makiety, Rafał Kocięda informował na bieżąco w mediach społecznościowych na profilu Makieta Iława.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane