pornhub

Wydarzyło się

„Gazeta Toruńska”, 20 marca 1904 roku

Iława. Zaginął gdzieś czeladnik piekarski W. Dudek. Wyszedł on z domu odziany tylko spodniami i koszulą. W ostatnich czasach zdradzał nienormalny stan umysłu.

Data:

udostępnij

Pierwsze w tym roku spotkanie z historią. Młotek i Paczkowski zapraszają na spacer po ulicy Dworcowej

Ostatnio dodane

Już tylko tydzień dzieli nas od pierwszego w tym roku spaceru po Iławie, organizowanego w ramach cyklu nowa „Historia jednej ulicy”. W niedzielę 15 stycznia Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zaproszą iławian na spacer po ulicy Dworcowej. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 14:00 na Placu Iławskich Kolejarzy.

Wybór ulicy Dworcowej na miejsce pierwszego w 2023 roku spaceru po mieście nie jest przypadkowy. W grudniu zeszłego roku rozpoczął się jubileusz 150-lecia pojawienia się kolei w Iławie – pierwszy pociąg przyjechał na iławski dworzec dokładnie 1 grudnia 1872 roku.

Stąd nasza wizyta w tej okolicy – mówi Dariusz Paczkowski. – Praktycznie cały spacer poświęcimy sprawom kolei i jej historii, od czasu okresu poprzedzającego budowę linii kolejowych, przez pierwsze lata funkcjonowania kolei w Iławie, okres powojenny aż po czasy współczesne – dodaje.

Nie zabraknie też opowieści z koleją w tle. Uczestnicy wyprawy usłyszą między innymi, w jakim celu na iławskim dworcu w okresie II wojny światowej pojawiał się późniejszy słynny kurier z Warszawy Jan Nowak-Jeziorański.

Opowiemy też o tym, dlaczego pod koniec wojny okolice dworca były pod czujną obserwacją komunistycznej partyzantki i jak doszło do zdobycia obiektów kolejowych przez żołnierzy z podziemia antykomunistycznego z oddziału Marcjana Sarnowskiego „Cichego” – zapowiada Michał Młotek.

Opowieściom organizatorów wycieczki, poza uczestnikami spacerów, przysłuchiwać się będą tym razem także uczniowie czterech iławskich szkół podstawowych, którzy biorą udział w „Międzyszkolnym konkursie wiedzy o Iławie”. Konkurs organizują Piotr Bryl i Katarzyna Górska – nauczyciele historii ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Polskich Olimpijczyków.

W trakcie spaceru uczniowie każdej ze szkół wylosują jedną z iławskich ulic, by następnie przygotować na jej temat prezentację – mówi Piotr Bryl. – Prezentacje oceniane będą podczas finałowej części konkursu, która odbędzie się w naszej szkole – dodaje.

Uczestnicy konkursu, którzy podzieleni są na trzyosobowe drużyny, będą mogli skonsultować przygotowane przez siebie prezentacje z Michałem Młotkiem i Dariuszem Paczkowskim. Warto dodać, że w organizację konkursu, poza wspomnianymi Piotrem Bryllem i Katarzyną Górską (SP3), zaangażowani są także Kamila Kozłowska (SP4), Kinga Michalak i Radosław Drzewiecki (SP5) oraz Seweryn Szczepański (SP2).

Spacer po ulicy Dworcowej rozpocznie się o godzinie 14:00. Miejscem zbiórki uczestników wyprawy jest Plac Iławskich Kolejarzy.

Informacje o terminach kolejnych spacerów będą publikowane na stronach Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl oraz na fan-page’u muzeum pod adresem facebook.com/ilawasprzedlat i w grupie skupiającej miłośników miasta pod adresem facebook.com/groups/14200ilawa.

Kolejny spacer odbędzie się w lutym. Tym razem miłośnicy Iławy spotkają się na ulicy Królowej Jadwigi.

Za organizacją pieszych spacerów po Iławie, które odbywają się pod szyldem Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl, stoją radni miejscy i miłośnicy Iławy Michał Młotek i Dariusz Paczkowski.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane