test

Wydarzyło się

„Gazeta Toruńska”, 16 marca 1902 roku

Iława. Wachmistrz Werner powiesił się w boru, w czasie, gdy przed sądem wojennym toczyła się przeciw niemu sprawa o różne wykroczenia. Wyrok zapadł uwalniający, czego się samobójca nie spodziewał, gdyż z obawy przed karą odebrał sobie życie. Był żonaty.

Data:

udostępnij

Autor Internetowego Muzeum Iławy z prestiżową nagrodą. Kapituła: „To przykład lokalnego patrioty”

Ostatnio dodane

Michał Młotek – twórca działającego od 2005 roku Internetowego Muzeum Iławy, radny miejski a zawodowo Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie, został wyróżniony w prestiżowym konkursie „Popularyzator Nauki”, który organizuje Polska Agencja Prasowa. Tę wyjątkową nagrodę przyznano mu za wieloletnią pracę związaną z popularyzowaniem lokalnej historii i wiedzy o Iławie.

Konkurs „Popularyzator Nauki” to najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic nauki. Pomysłodawcą konkursu, który w tym roku odbył się po raz osiemnasty, jest prof. Michał Kleiber, były minister nauki i informatyzacji, wieloletni prezes Polskiej Akademii Nauk i wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk.

W tym roku w konkursie brano pod uwagę działalność osiemdziesięciu czterech osób z całej Polski. Do ścisłego finału zakwalifikowało się tylko siedemnaście osób, wśród nich – w kategorii „Animator” – iławianin Michał Młotek (obok polarniczki Dagmary Bożek i biologa molekularnego Stanisława Łoboziaka). Nominowano go za „wieloletnią pracę związaną z popularyzowaniem lokalnej historii i wiedzy o Iławie” oraz „stworzenie i konsekwentne rozwijanie przestrzeni do mówienia o lokalnej historii, z wykorzystaniem metod tradycyjnych i nowych technologii”.

Ostatecznie w całym konkursie przyznano tylko osiem nagród: jedną nagrodą główną, pięć nagród w kategoriach: naukowiec, animator, instytucja, media i zespół oraz dwa wyróżnienia. Nagroda główna trafiła do dra Pawła Grzesiowskiego, pediatry, prezesa Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń i eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych. Z kolei jedno z dwóch przyznanych wyróżnień trafiło do iławianina Michała Młotka.

Podczas gali, która odbyła się 9 grudnia w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej, znana dziennikarka Iwona Schymalla, która prowadziła wydarzenie, odczytała uzasadnienie przyznania Michałowi Młotkowi wyróżnienia przez kapitułę: „Jest on przykładem lokalnego patrioty. Doceniliśmy go za oryginalność podejmowanych działań i bardzo silny związek z lokalną społecznością i pracę na rzecz tej społeczności”.

Michał Młotek, odbierając nagrodę, powiedział: „Nie byłoby mojej pasji i nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie Iława, z której pochodzę i która jest przestrzenią moich działań. Tym samym dedykuję tę nagrodę mieszkańcom Iławy, którzy są odbiorcami moich aktywności”.

 

Internetowe Muzeum Iławy funkcjonuje od ponad siedemnastu lat. Michał Młotek założył je w 2005 roku. Przez ten czas cyfrowe muzeum z internetowej strony ze zdjęciami eksponatów przerodziło się w prawdziwą bazę wiedzy o mieście, czymś na kształt miejskiej encyklopedii.

Z czasem pod szyldem Internetowego Muzeum Iławy zaczęto organizować wydarzenia na terenie miasta. Takim przykładem są popularne w Iławie spacery po mieście, w organizację których zaangażowany jest też Dariusz Paczkowski. Od kilku miesięcy na stronach muzeum publikowane są także internetowe audycje o powojennej historii Iławy.

Cieszę się, że dostrzeżono moje inicjatywy związane z popularyzacją wiedzy o Iławie na arenie krajowej – komentuje przyznanie wyróżnienia Michał Młotek. – Cieszę się też, że podczas gali, która odbyła się 9 grudnia w Warszawie, mogłem opowiedzieć wielu osobom o Iławie. Lubię to robić – dodaje.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane