Wydarzyło się

„Postęp”, 25 marca 1916 roku

Iława. Palacz lokomotywy Zander II jadąc pociągiem pospiesznym wychylił nieco głowę. Na jadącym z przeciwnej strony pociągu musiał wystawać jakiś ciężki przedmiot. Z. otrzymał bowiem silne uderzenie w głowę, tak że czaszka została zupełnie rozbita. Śmierć nastąpiła na miejscu.

Data:

udostępnij

Kolejna szansa na wizytę na Wielkiej Żuławie w ramach nowej „Historii jednej ulicy”

Ostatnio dodane

Aż 250 osób wzięło udział w spacerze po Wielkiej Żuławie, który odbył się w niedzielę 26 czerwca. Osoby, którym nie udało się dostać tamtego dnia na wyspę, będą miały dodatkową szansę na wizytę na Wielkiej Żuławie. Radni miejscy i miłośnicy Iławy Michał Młotek i Dariusz Paczkowski raz jeszcze zapraszają mieszkańców na iławską wyspę. Wyprawa na Wielką Żuławę odbędzie się 24 lipca.

Będzie to powtórka ostatniego spaceru po Iławie organizowanego w ramach nowej „Historii jednej ulicy” – cyklu wypraw będących kontynuacją popularnej serii spacerów, organizowanych w Iławie w latach 2015-2019. Będzie to już trzecia wyprawa na Wielką Żuławę przygotowana przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego. Ostatnia wycieczka na iławską wyspę miała miejsce 26 czerwca 2022 roku, wcześniejsza 24 czerwca 2018 roku. Wtedy wzięło w nich udział – kolejno – ponad 250 i 150 osób.

Wiemy, że część osób zrezygnowała z wyprawy na wyspę, widząc, jak wiele osób zebrało się na przystani promowej, inne osoby zrezygnowały ze spaceru z uwagi na wysokie temperatury – mówi Dariusz Paczkowski. – Jeszcze tego samego dnia pojawiły się prośby, by powtórzyć spacer po wyspie. Zwykle okres wakacyjny był czasem przerwy od „Historii jednej ulicy”, ale tym razem, wsłuchując się w głos uczestników spacerów, zrobimy wyjątek – dodaje.

Wielka Żuława to największa spośród wszystkich wysp na Jezioraku. Jej powierzchnia wynosi 82,4 ha. Administracyjnie znajduje się w granicach Iławy. Przy południowo-wschodnim brzegu wyspy znajdują się relikty wczesnośredniowiecznego grodziska, znanego przed wojną pod nazwą „Scholtenberg”. Na wyspie funkcjonuje dziś kilka ośrodków wypoczynkowych.

Ale nie tylko o tym będziemy mówić podczas niedzielnego spaceru – zachęca Dariusz Paczkowski. – Uczestnicy wyprawy usłyszą o zamku, który najprawdopodobniej znajdował się na wyspie, o mostach, które dawniej łączyły wyspę z lądem, o legendach i o starym cmentarzu, którego pozostałości dostrzec można na najwyższym wzgórzu Wielkiej Żuławy – dodaje.

Nie zabraknie też opowieści o filmie „Gniazdo”, który w latach ’70 XX wieku powstawał na wyspie. Podczas tej części spaceru zaprezentowane zostaną niepublikowane wcześniej zdjęcia Jana Jasińskiego z czasów, gdy powstawała scenografia filmu.

Część spaceru poświęcimy prezentacji powojennych projektów zagospodarowania wyspy – mówi Michał Młotek. – To bardzo ciekawy wątek, bo już w latach ’50 XX wieku zaproponowano rozwiązania, które z powodzeniem sprawdziłyby się także dzisiaj – dodaje.

Spacer rozpocznie się o godzinie 15:00 na Wielkiej Żuławie. Uczestnicy wyprawy będą mogli przeprawić się we własnym zakresie na wyspę już od godziny 14:30. Na przystani promowej przy ulicy Chodkiewicza (przy ośrodku Politechniki Gdańskiej), dzięki uprzejmości Ośrodka Wypoczynkowego Bosman, będą na nich czekać prom. Łączny koszt przeprawy na wyspę i z powrotem wynosi 10 zł.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania spaceru w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

chętnie czytane