pornhub

Wydarzyło się

„Gazeta Grudziądzka”, 18 czerwca 1907 roku

Iława. W zeszłą środę puszczono z tutejszego dworca na wolność około 200 gołębi pocztowych, które zwróciły się natychmiast w stronę Grudziądza.

Data:

udostępnij

Spacer po Wielkiej Żuławie w ramach nowej „Historii jednej ulicy”

Ostatnio dodane

Choć jest na wyciągnięcie ręki, niewielu iławianom udało się ją odwiedzić. W najbliższą niedzielę będzie szansa, by to zmienić. Radni miejscy i miłośnicy Iławy Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zapraszają mieszkańców na spacer po Wielkiej Żuławie. Wyprawa na największą wyspę śródlądową w Polsce odbędzie się 26 czerwca.

Będzie to już czwarty spacer po Iławie organizowany w ramach nowej „Historii jednej ulicy” – cyklu wypraw będących kontynuacją popularnej serii spacerów, organizowanych w Iławie w latach 2015-2019. Będzie to też druga wyprawa na Wielką Żuławę przygotowana przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego. Ostatnia wycieczka na iławską wyspę miała miejsce 24 czerwca 2018 roku. Wtedy wzięło w niej udział ponad 150 osób.

Wielka Żuława to największa spośród wszystkich wysp na Jezioraku. Jej powierzchnia wynosi 82,4 ha. Administracyjnie znajduje się w granicach Iławy. Przy południowo-wschodnim brzegu wyspy znajdują się relikty wczesnośredniowiecznego grodziska, znanego przed wojną pod nazwą „Scholtenberg”. Na wyspie funkcjonuje dziś kilka ośrodków wypoczynkowych.

Ale nie tylko o tym będziemy mówić podczas niedzielnego spaceru – mówi Dariusz Paczkowski. – Uczestnicy wyprawy usłyszą o zamku, który najprawdopodobniej znajdował się na wyspie, o mostach, które dawniej łączyły wyspę z lądem, o legendach i o starym cmentarzu, który znajduje się na wyspie – dodaje.

Nie zabraknie też opowieści o filmie „Gniazdo”, który w latach ’70 XX wieku powstawał na wyspie. Podczas tej części spaceru zaprezentowane zostaną niepublikowane wcześniej zdjęcia Jana Jasińskiego z czasów, gdy powstawała scenografia filmu.

Część spaceru poświęcimy prezentacji powojennych projektów zagospodarowania wyspy – mówi Michał Młotek. – Opowiemy też o tym, jak my widzimy przyszłość tego miejsca – dodaje.

Spacer rozpocznie się o godzinie 15:00 na Wielkiej Żuławie. Uczestnicy wyprawy będą mogli przeprawić się we własnym zakresie na wyspę już od godziny 14:30. Na przystani promowej przy ulicy Chodkiewicza (przy ośrodku Politechniki Gdańskiej), dzięki uprzejmości Ośrodka Wypoczynkowego Bosman, będą na nich czekać prom oraz motorówki. Łączny koszt przeprawy na wyspę i z powrotem wynosi 10 zł.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania spaceru w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane