Wydarzyło się

„Gazeta Grudziądzka”, 18 czerwca 1907 roku

Iława. W zeszłą środę puszczono z tutejszego dworca na wolność około 200 gołębi pocztowych, które zwróciły się natychmiast w stronę Grudziądza.

Data:

udostępnij

„Pokażemy, jak zmieniały się okolice ulicy Ostródzkiej na przestrzeni lat”. W niedzielę rusza nowa „Historia jednej ulicy”

Ostatnio dodane

Od spaceru ulicami Ostródzką i Zieloną rozpocznie się nowa „Historia jednej ulicy” – kolejny cykl edukacyjnych spacerów po Iławie, organizowany przez radnych miejskich i miłośników Iławy Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, najbliższe spotkanie, które będzie też okazją do rozmów o mieście, zaplanowane zostało na niedzielę 20 marca.

Nowa „Historia jednej ulicy” to kontynuacja popularnego cyklu wycieczek, który odbywał się w Iławie w latach 2015-2019. Wtedy, w ciągu czterech lat, iławianie wzięli udział w trzydziestu pięciu spacerach po miejskich ulicach. Łącznie w tamtej inicjatywie udział wzięło ponad 3 tysiące osób.

Spacerując z nami, mieszkańcy poznawali historię konkretnych miejsc i ulic. Ale dzielili się też z nami swoją wiedzą i wspomnieniami – mówi Dariusz Paczkowski. – Teraz zebraliśmy w całość wszystko, czego dowiedzieliśmy się w ciągu ostatnich lat i tak powstał materiał na nową „Historię jednej ulicy” – dodaje.

W ten sposób kolejne grupy iławian będą miały możliwość wzbogacenia swojej wiedzy o mieście i mieszkańcach. W ramach nowej „Historii jednej ulicy” odbędzie się łącznie piętnaście spacerów. O tym, które ulice trafiły do nowego cyklu wycieczek, zadecydowali sami iławianie, głosując na początku roku na zaproponowane lokalizacje. Najwięcej głosów zebrały ulice Ostródzka i Zielona i to od nich 20 marca rozpocznie się nowy cykl wycieczek. Początek wyprawy wyznaczono na godzinę 15:00.

Podczas najbliższego spotkania opowiemy o historii młyna, jazu, mostów, opowiemy o znaczeniu Iławki dla rozwoju miasta – informuje Michał Młotek. – Ale przede wszystkim pokażemy, jak zmieniały się okolice ulicy Ostródzkiej na przestrzeni lat – dodaje.

Niedzielna wycieczka będzie też okazją, by opowiedzieć o inwestycjach, jakie zrealizowano w okolicach ulic Ostródzkiej i Zielonej po 1945 i po 1989 roku.

Spacer rozpocznie się na Wyspie Młyńskiej a zakończy się w okolicach ronda na skrzyżowaniu ulicy Ostródzkiej i Alei Jana Pawła II.

Informacje o terminach kolejnych spacerów będą publikowane na stronach Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl oraz na fan-page’u muzeum pod adresem facebook.com/Ilawasprzedlat. Za organizacją pieszych spacerów po Iławie, które odbywają się pod szyldem Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl, stoją radni miejscy i miłośnicy Iławy Michał Młotek i Dariusz Paczkowski.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

chętnie czytane