Wydarzyło się

„Postęp”, 17 lutego 1918 roku

Iława. W jednym z tutejszych tartaków dostał się 68-letni robotnik Szalkowski w tryby maszyny. Klatka piersiowa została mu zgnieciona, skutkiem czego krótko po wypadku w lazarecie skonał.

Data:

udostępnij

Od Ostródzkiej i Zielonej do Niepodległości. W marcu startuje nowa „Historia jednej ulicy”

Ostatnio dodane

Prawie pół tysiąca głosów oddano na miejsca, które trafią do nowej „Historii jednej ulicy” – kolejnego cyklu spacerów edukacyjnych po Iławie, organizowanych przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego. Wycieczki rozpoczną się już w marcu od spaceru ulicami Ostródzką i Zieloną, zakończą najprawdopodobniej we wrześniu przyszłego roku spacerem ulicą Niepodległości.

Nowa „Historia jednej ulicy” to kontynuacja cyklu wycieczek, który odbywał się w Iławie w latach 2015-2019. Wtedy, w ciągu czterech lat, iławianie wzięli udział w trzydziestu pięciu spacerach po miejskich ulicach. Łącznie w inicjatywie udział wzięło ponad 3 tysiące osób. Poznały one historię miejsc i ulic, wzbogaciły swoją wiedzę o mieście i mieszkańcach, ale dzieliły się też swoimi wspomnieniami oraz rodzinnymi archiwami.

Przez cały styczeń na stronach Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl mieszkańcy Iławy mogli oddawać głosy na ulice, które znalazły się w pierwszej odsłonie cyklu, ale też na nowe miejsca, składając własne propozycje. Ostatecznie, w wyniku głosowania, w którym udział wzięło prawie pół tysiąca osób, wybrano piętnaście lokalizacji. Do nowej „Historii jednej ulicy” wskazano następujące miejsca: ul. Ostródzka i Zielona (razem 83 głosy), ul. Kościuszki (45 głosów), os. Gajerek (40 głosów), Wyspa Wielka Żuława (35 głosów), ul. Mazurska i Chodkiewicza (30 głosów), ul. Smolki i Andersa (razem 27 głosów), ul. 1 Maja (25 głosów), ul. Dworcowa (23 głosy), ul. Królowej Jadwigi (20 głosów), ul. Jasielska (19 głosów), ul. Sienkiewicza (18 głosów), ul. Wyszyńskiego (18 głosów), ul. Dąbrowskiego (17 głosów), ul. Kościelna (15 głosów) i ul. Niepodległości (14 głosów).

Wycieczki rozpoczną się już w marcu od spaceru ulicami Ostródzką i Zieloną, które otrzymały najwięcej głosów. Nowa „Historia jednej ulicy” zakończy się od wycieczki ulicą Niepodległości, która – wśród piętnastu zwycięskich ulic – otrzymała najmniej głosów. Część sąsiadujących ze sobą ulic połączono w jedną wycieczkę, dzięki czemu w ramach nowego cyklu uda się odwiedzić więcej miejsc.

Informacje o terminach spacerów i miejscach zbiórek będą publikowane na stronach Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl oraz na fan-page’u muzem pod adresem facebook.com/Ilawasprzedlat.

Za organizacją pieszych spacerów po Iławie, które odbywają się pod szyldem Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl, stoją radni miejscy i miłośnicy Iławy Michał Młotek i Dariusz Paczkowski.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

chętnie czytane