Wydarzyło się

„Gazeta Grudziądzka”, 27 maja 1911 roku

Iława. 4-letni synek sekretarza prywatnego Lewina wpadł do jeziora i byłby niechybnie utonął, gdyby nie był tam przypadkiem przechodził jego starszy brat i tonącego wyratował.

Data:

udostępnij

„Zaplanujemy te wycieczki w taki sposób, by były dużo ciekawsze niż te z lat 2015-2019”. Młotek i Paczkowski szykują powrót „Historii jednej ulicy”

Ostatnio dodane

W ciągu czterech lat aż trzydzieści pięć razy zaprosili mieszkańców Iławy na spacery po miejskich ulicach. Teraz chcą wrócić do inicjatywy, która cieszyła się dużą popularnością wśród iławian. Michał Młotek i Dariusz Paczkowski, radni miejscy i miłośnicy Iławy, zapowiedzieli właśnie powrót „Historii jednej ulicy” – cyklu wycieczek, podczas których można było wzbogacić swoją wiedzę o mieście. O tym, którymi ulicami powędrują wraz z mieszkańcami, zadecydują sami iławianie w internetowym głosowaniu. Wyniki poznamy już na początku lutego.

Cykl wycieczek „Historia jednej ulicy” odbywał się w latach 2015-2019. W ciągu czterech lat mieszkańcy Iławy wzięli udział w trzydziestu pięciu spacerach po miejskich ulicach. Łącznie w całym projekcie udział wzięło ponad 3 tysiące osób, które poznały historię miejsc i ulic, wzbogaciły swoją wiedzę o mieście, ale dzieliły się też swoimi wspomnieniami oraz rodzinnymi archiwami. Rekordowa pod względem frekwencji była wyprawa na Wielką Żuławę z 2018 roku, w której udział wzięło prawie 150 osób. Najdłuższy, prawie dwukilometrowy odcinek, pokonany został w 2015 roku w trakcie wycieczki ulicą Wojska Polskiego. Łącznie Młotek i Paczkowski przeszli wraz z uczestnikami pieszych wypraw ponad 25 kilometrów.

Pomysł na powtórzenie spacerów po iławskich ulicach wziął się od samych mieszkańców – wyjaśnia Dariusz Paczkowski. – Podczas naszych ostatnich spotkań pojawiły się głosy, by powrócić do idei spacerów po ulicach. Iławianie cały czas chcą dowiadywać się nowych rzeczy o swoim mieście, dzielić się swoją wiedzą i dyskutować o Iławie, a dopóki nie ma muzeum to takie inicjatywy będą potrzebne – dodaje.

Rzeczywiście, podczas ostatnich wycieczek, które odbywały się w ramach cyklu „75 lat polskiej Iławy” (6 spacerów o powojennej historii Iławy), można było usłyszeć głosy zachęcające iławskich regionalistów do powtórzenia wypraw po miejskich ulicach. Część osób dowiedziała się o inicjatywie Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego dopiero w połowie cyklu, inni wzięli udział tylko w części wycieczek, jest też grupa osób, która chętnie wybierze się na spacery po Iławie po raz drugi, by porozmawiać o przeszłości i przyszłości miasta. Wszyscy znajdą w nowej odsłonie „Historii jednej ulicy” coś dla siebie.

Po tylu latach wiemy dużo więcej o Iławie, dysponujemy wieloma nowymi informacjami i materiałami, którymi chcielibyśmy się podzielić z mieszkańcami – mówi Michał Młotek. – Będziemy w stanie zaplanować nowe wycieczki w taki sposób, by były inne i dużo ciekawsze niż te z lat 2015-2019. Przede wszystkim chcielibyśmy zainteresować naszą inicjatywą uczniów iławskich szkół – dodaje.

Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zaproszą tym razem iławian na 15 spacerów po miejskich ulicach. O wyborze ulic zadecydują sami mieszkańcy w internetowym głosowaniu. Uruchomiony został specjalny formularz (https://bit.ly/3JOOKBS), za pośrednictwem którego mieszkańcy Iławy mogą wskazywać swoje typy. 15 ulic, które do końca stycznia zbiorą największą ilość głosów, trafi do nowego cyklu wycieczek. Wyniki ogłoszone zostaną na początku lutego, a pierwsza wycieczka odbędzie się pod koniec marca.

Jedna z pierwszych wycieczek z cyklu „Historia jednej ulicy”. Michał Młotek i Dariusz Paczkowski prezentują uczestnikom spaceru przedwojenne zdjęcia Iławy w trójwymiarze

„Historia jednej ulicy” cieszyła się dużą popularnością wśród iławian. Cykl miejskich spacerów organizowany przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego uznany został w 2016 roku przez Generalnego Konserwatora Zabytków za najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie w Polsce. Iławscy radni za realizację wieloletniego projektu edukacyjnego z obszaru kultury wyróżnieni zostali także w 2019 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakami honorowymi „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W tym samym roku trafił do nich ponadto zaszczytny tytuł „Twórcy Wizerunku Iławy”.

Od zakończenia cyklu w 2019 roku podobne inicjatywy zaczęły się odbywać w wielu miastach w Polsce.

Plakaty i interaktywna mapa z trasami iławskich wycieczek dostępne są pod adresem: https://bit.ly/32TAAP6. Formularz do głosowania dostępny jest z kolei tutaj: https://bit.ly/3JOOKBS oraz poniżej:

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane