Wydarzyło się

„Gazeta Olsztyńska”, 3 października 1923 roku

Pewien obywatel, który przechulał noc z niedzieli na poniedziałek położył się nad rankiem na rynku i usnął. Obudzony przez policję stwierdzić musiał brak zegarka, pieniędzy oraz butów, które mu złodzieje zabrali.

Data:

udostępnij

„Gruzy i odbudowa”. Przed nami ostatnia wycieczka z cyklu „75 lat polskiej Iławy”

Ostatnio dodane

 

Zbliża się termin kolejnego spaceru po Iławie z regionalistami i radnymi miejskimi Michałem Młotkiem i Dariuszem Paczkowskim. Najbliższa i zarazem ostatnia wycieczka z cyklu „75 lat polskiej Iławy” odbędzie się w niedzielę 19 grudnia.

Będzie to już szósta wycieczka z cyklu „75 lat polskiej Iławy”, podczas którego Michał Młotek i Dariusz Paczkowski opowiadają iławianom o powojennej historii miasta. Do tej pory w ramach cyklu odbyły się wycieczki zatytułowane „Trudne początki”, „Kolej”, „Ratusz i Stare Miasto”, „Czas wolny” oraz „Sport i rekreacja”. Serię wycieczek w najbliższą niedzielę zamknie wyprawa zatytułowana „Gruzy i odbudowa”.

– Podczas niedzielnej wycieczki opowiemy iławianom o tym, kto i w jaki sposób zniszczył Iławę, jak długo mieszkańcy żyli wśród gruzów i kiedy uprzątnięto miasto, przygotowując je do odbudowy – zapowiada Michał Młotek. – Jak zawsze nasze opowieści zilustrujemy archiwalnymi zdjęciami i wzbogacimy wspomnieniami mieszkańców, które udało nam się zebrać w ostatnich latach – dodaje Dariusz Paczkowski.

Wycieczka rozpocznie się przy ratuszu, następnie uczestnicy udadzą się w okolice ulicy Konopnickiej, a stamtąd do miejsca, w którym dawniej znajdowała się wieża straży pożarnej. Łącznie zaplanowano siedem przystanków a cała wycieczka potrwa około godziny.

Podczas wycieczki będzie można poznać historię budowy osiedla Jagiellońskiego. Projekt budowy osiedla przygotowany został przez zespół urbanistów pod kierunkiem wielokrotnie wspominanego podczas cyklu wycieczek Mieczysława Hoffmanna. Budowę osiedla ukończono w 1966 roku. Było to nowoczesne osiedle, określane mianem „miasta w mieście”. Była to pierwsza tak duża inwestycja w polskiej Iławie.

Szósta wycieczka z cyklu „75 lat polskiej Iławy” odbędzie się w niedzielę 19 grudnia. Początek wyprawy o godz. 14:00. Zbiórkę uczestników zaplanowano przy ratuszu.

Uzupełnieniem cyklu wycieczek jest seria podcastów „Kronika zaginionego miasta”, w których Michał Młotek przybliża historię Iławy w latach 1945-1956. Podcasty dostępne są na stronie www.ilawasprzedlat.pl oraz w serwisach podbean.com i Podcasty Google.

Michał Młotek
Michał Młotekhttp://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

chętnie czytane