Wydarzyło się

“Postęp”, 17 lutego 1918 roku

Iława. W jednym z tutejszych tartaków dostał się 68-letni robotnik Szalkowski w tryby maszyny. Klatka piersiowa została mu zgnieciona, skutkiem czego krótko po wypadku w lazarecie skonał.

Data:

udostępnij

Znawca walk ze stycznia 1945 roku odwiedzi Iławę ze swoją najnowszą książką

Ostatnio dodane

17 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Iławie odbędzie się spotkanie z Tomaszem Glinieckim, autorem książki “Odciąć Prusy Wschodnie”, poświęconej operacji pancernej Armii Czerwonej ze stycznia 1945 roku.

Dr Tomasz Gliniecki zawodowo związany jest z Muzeum Stutthof. W przeszłości pełnił funkcję wicedyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Efektem jego zainteresowań ofensywą wojsk radzieckich ze stycznia 1945 roku, której celem było zdobycie Elbląga, są takie książki jak “Echa pancernego rajdu”, “Walki o Elbląg. Styczeń-luty 1945” czy “Elbląg czasów wojny”.

W 2021 roku na rynku wydawniczym ukazała się najnowsza książka Tomasza Glinieckiego “Odciąć Prusy Wschodnie! Pancerna szpica operacji mławsko-elbląskiej Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku”, będąca podsumowaniem dotychczasowych badań autora nad ofensywą wojsk radzieckich ze stycznia 1945 roku i walkami, do jakich doszło na północnym Mazowszu i na zachodniej ścianie dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego.

Jeden z rozdziałów książki dotyczy walk o Iławę, którym autor poświęcił też nieco miejsca w swoich wcześniejszych publikacjach. To pierwsza kompleksowa próba opisania działań, które doprowadziły do zdobycia Iławy przez Armię Czerwoną 22 stycznia 1945 roku. W “Odcięciu Prus Wschodnich” wyjaśniona została też z pewnością kwestia próby odbicia Iławy przez wojska niemieckie z 23 stycznia.

Spotkanie z Tomaszem Glinieckim odbędzie się w piątek 17 września o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Iławie. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę “Odciąć Prusy Wschodnie! Pancerna szpica operacji mławsko-elbląskiej Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku” w promocyjnej cenie.

Michał Młotekhttp://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – miłośnik Iławy, regionalista, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

chętnie czytane