pornhub

Wydarzyło się

„Postęp”, 6 grudnia 1916 roku

Iława. Urzędnik kolejowy Orth dostał się pod pociąg, którego koła odcięły mu obie nogi. W stanie beznadziejnym umieszczono nieszczęśliwego w lazarecie.

Data:

udostępnij

Wracają piesze wycieczki po Iławie. Ruszamy z nowym cyklem

Ostatnio dodane

7 czerwca odbędzie się pierwsza wycieczka z nowego cyklu pieszych wypraw po Iławie. Organizatorzy – regionaliści i radni miejscy Michał Młotek i Dariusz Paczkowski przez kilka najbliższych miesięcy przybliżać będą mieszkańcom Iławy powojenną historię miasta.

1 czerwca 1945 roku władzę w Iławie przejęła polska administracja. Pracami Zarządu Miejskiego kierował od tego dnia Maksymilian Grabowski – pierwszy polski burmistrz Iławy. W tym roku minęło 75 lat od tamtego wydarzenia.

– Stąd pomysł na organizację cyklu wycieczek, które przybliżałyby mieszkańcom Iławy powojenną historię miasta – mówi Michał Młotek, autor Internetowego Muzeum Iławy. – Warto, by wszyscy wiedzieli, z czym musieli zmagać się pierwsi Polacy, którzy najpierw pojedynczo a później całymi grupami przybywali do Iławy po przejściu frontu – dodaje.

Regionaliści i radni miejscy w ciągu najbliższych miesięcy odwiedzą wraz z uczestnikami wycieczek różne zakątki miasta. Opowieści wzbogacone zostaną nigdy wcześniej niepublikowany zdjęciami i dokumentami z lat powojennych.

Pierwsza wycieczka zatytułowana została „Trudne początki”. – Opowiemy w niej o tym, jak odradzała się Iława – informuje Dariusz Paczkowski, przewodnik miejski. – Będzie też sporo o Maksymilianie Grabowskim, pierwszym polskim burmistrzu naszego miasta i Aleksandrze Omiljanowiczu, szefie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego – dodaje.

Wycieczka odbędzie się w niedzielę 7 czerwca. Zbiórkę zaplanowano na godzinę 15:00 przy Szkole Podstawowej nr 1 im. M. Kopernika w Iławie. W trakcie wycieczki obowiązuje reżim sanitarny – uczestnicy zobowiązani są do zakrycia ust i nosa, a także zachowania bezpiecznych odległości.

Michał Młotek i Dariusz Paczkowski od 2015 do 2019 roku organizowali wycieczki po iławskich ulicach. Koncepcja „Historii jednej ulicy” przyjęła się w wielu miastach w Polsce, a organizatorów wielokrotnie nagradzano. Trafiła do nich nagroda Generalnego Konserwatora Zabytków za najlepszy krajowy projekt edukacyjny, odznaczenia od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a ostatnio tytuły „Twórca Wizerunku Iławy”.

Osoby zainteresowane powojenną historią Iławy informacje na ten temat znajdą w internetowej audycji „Kronika zaginionego miasta”, która dostępna jest na platformie podbean.com. Dostępnych jest na tę chwilę pięć odcinków podcastu.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane