Wydarzyło się

„Orędownik”, 11 lipca 1913 roku

Iława. Wyspa trafiła w polskie ręce. 320-morgowy majątek Ostrów wraz z miejscem wycieczkowym Scholtenberg w Prusach Królewskich sprzedali dotychczasowi właściciele handlarz bydła Celestyn Knebel i Ad. Jakobsohn posiedzicielowi Władysławowi Zawadzkiemu z Łasina za 165 000 mk. Przed rokiem nabyli posiadłość tę Knebel i Jakobshon za 145 000 mk.

Data:

udostępnij

„Historia jednej ulicy” wraca po wakacyjnej przerwie

Ostatnio dodane

Znany jest już termin pierwszej powakacyjnej wycieczki pieszej z cyklu „Historia jednej ulicy”. W sobotę 14 września Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zapraszają miłośników lokalnej historii na spacer po ulicy Dworcowej.

Uczestnicy wycieczek z cyklu „Historia jednej ulicy”, organizowanego nieprzerwanie od 2015 roku, mają już za sobą trzydzieści dwie wyprawy, w tym trzy wycieczki, w trakcie których można było sporo usłyszeć o historii kolei: ulicą Towarową, Jagiełły i Stacyjną. Tym razem mniej będzie o samej kolei i jej roli w rozwoju Iławy, a więcej o samym dworcu i o kolejarzach, którzy związali swoje losy z iławskim węzłem kolejowym.

Jak zawsze, oprócz ciekawych opowieści, nie zabraknie materiałów ilustracyjnych i archiwalnych. Oprócz zdjęć dworca przed i powojennych będzie można zobaczyć kopię aktu erekcyjnego, który umieszczono w mosiężnej tubie pod głazem pamiątkowym przy dworcu w grudniu 1970 roku. Na tubę natrafiono w tym roku w trakcie realizacji inwestycji przy dworcu.

Zbiórka uczestników wycieczki przewidziana została o godzinie 16:00 przed budynkiem Urzędu Skarbowego przy ulicy Wojska Polskiego 26. Udział w wycieczce jest bezpłatny.

Termin sobotniej wycieczki jest nieprzypadkowy. W tym czasie w całej Polsce odbywać się będą wydarzenia organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Wycieczka, organizowana przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego, włączona została w ogólnopolski cykl inicjatyw, których celem jest promowanie ochrony zabytków.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane