Wydarzyło się

„Gazeta Olsztyńska”, 3 października 1923 roku

Pewien obywatel, który przechulał noc z niedzieli na poniedziałek położył się nad rankiem na rynku i usnął. Obudzony przez policję stwierdzić musiał brak zegarka, pieniędzy oraz butów, które mu złodzieje zabrali.

Data:

udostępnij

23. „Historia jednej ulicy” dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Ostatnio dodane

Mimo przenikliwego mrozu kilkadziesiąt osób wzięło udział w wycieczce ulicą Mierosławskiego. Była to już dwudziesta trzecia piesza wyprawa w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”.

Po raz drugi Internetowe Muzeum Iławy zorganizowało wycieczkę w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym samym uczestnicy wyprawy włączyli się w pozyskanie środków dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. Za pieniądze wrzucone do puszki wolontariuszy WOŚP można było otrzymać reprodukcję menu z 1939 roku z restauracji Ratskeller, a także przekazane przez Apolinarego Szymkowiaka oprawione reprodukcje zdjęć z przed i powojennej Iławy. Internetowe Muzeum Iławy przekazało też na rzecz WOŚP wielkoformatowe wydruki przedwojennych pocztówek, które zlicytowano podczas aukcji organizowanej w kinoteatrze.

Wycieczka ulicą Mierosławskiego była okazją do poznania historii Placu Zamkowego – dawnego Schloss-Platz, gdzie znajdowała się siedziba krzyżackich urzędników, rozebrana zapewne po wielkim pożarze Iławy z 1706 roku, hotelu Zum Kronprinzen, w którym w okresie poprzedzającym plebiscyt z 1920 roku mieściła się siedziba Polskiej Rady Ludowej i Warmińskiego Komitetu Plebiscytowego na powiat suski, koszar kirasjerów, które znajdowały się na terenie dzisiejszego Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja i które spłonęły na początku XX wieku oraz zespołu budynków przychodni. Trasa wycieczki i poszczególne punkty lokalizowane były przez przewodników na wielkoformatowym wydruku planu Iławy z początku XX wieku, który ostatecznie też – w zamian za przekazanie środków na rzecz WOŚP – trafił do uczestników wycieczki.

Organizatorem cyklu wycieczek „Historia jednej ulicy” jest Internetowe Muzeum Iławy. W rolę przewodników wcielają się Michał Młotek i Dariusz Paczkowski. Wszystkie wycieczki organizowane w 2018 roku przez Internetowe Muzeum Iławy włączone zostały do programu oficjalnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Dziękujemy p. Monice oraz Oli i Karolowi – wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Iławskiemu Centrum Kultury za pomoc w organizacji wycieczki.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

chętnie czytane