pornhub

Wydarzyło się

„Postęp”, 26 maja 1912 roku

Pod Iławą w lasku uderzył piorun w wdowę Knuth, szukającą konwalii. Pozatem spalił piorun dużo zabudowań.

Data:

udostępnij

Czytelnicy muzeum odwiedzili ulicę Jasielską

Ostatnio dodane

Gdyby nie kolej i wojsko, Iława nie byłaby dziś takim miastem, jakim jest. Mieszkańcy Iławy mieli okazję przekonać się o tym w trakcie dwóch ostatnich wycieczek z cyklu „Historia jednej ulicy”, które odbyły się 29 października (ulica Stacyjna) i 3 grudnia (ulica Jasielska).

Do dziś wielu mieszkańców Iławy, mówiąc o ulicy Jasielskiej, przywołuje dawnego patrona ulicy – Władysława Hibnera, komunisty, straconego za zabójstwa w 1925 roku. Działacza komunistycznego w roli patrona jednej z iławskich ulic zastąpiło Jasło – miasto leżące w województwie podkarpackim. Historia tej inicjatywy sięga roku 1985 i pamiętnego turnieju miast, po którym iławianie upamiętnili swojego rywala. Co ciekawe, w Jaśle do dzisiaj nie ma ulicy Iławskiej. Ciekawostką dla mieszkańców Iławy może być fakt, że ulice Iławskie znaleźć można na planach Wrocławia, Warszawy, Gdańska, Elbląga, a od 2017 roku także Białegostoku.

Historia zabudowań ulicy Jasielskiej, leżących na zapleczu ulic 1 Maja i Wiejskiej oraz obiektów Zakładu Karnego, sięga przełomu XIX i XX wieku oraz budowy koszar artylerii. To wtedy wybudowano obiekty infrastruktury towarzyszącej, które zajęły obszar od dzisiejszej ulicy Jasielskiej aż po dzisiejsze ulice Wodną i Baczyńskiego. Na tym olbrzymim terenie, zamieszkiwanym dziś przez prawie 10 tysięcy osób, znalazły się budynki o różnym przeznaczeniu, w tym obiekty biurowe, sztabowe, magazynowe, składy amunicji, jadalnie, kuchnie, piekarnia a nawet pralnia.

Część terenu zlokalizowanego najbliżej samych koszar zajęły stajnie i mieszkania niższej kadry oficerskiej i pracowników cywilnych, które stanowiły zamkniętą całość urbanistyczną. Obiekty te przetrwały do dnia dzisiejszego. Obecnie znajdują się w nich mieszkania Iławskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Budynki te wraz z całą infrastrukturą wewnętrzną stanowią ciekawą pamiątkę po czasach wojskowej świetności Iławy. Nie tylko ze względu na samą lokalizację, ale też zachowane elementy architektury i wyposażenia, o czym mogli przekonać się uczestnicy wycieczki. Była ona bowiem niepowtarzalną okazją, by odwiedzić klatki schodowe, a nawet strych jednego z budynków.

W trakcie wycieczki można było usłyszeć o budowie koszar, latach wojskowej świetności miasta, wpływie na rozwój Iławy, a także o powojennej historii obiektów, które na przełomie stycznia i lutego 1945 roku zajęły wojska NKWD, tworząc w obiektach wojskowych więzienie i obóz przejściowy. Obecnie przy ulicy Jasielskiej trwają prace rewitalizacyjne.

Wycieczka ulicą Jasielską – 22. wyprawa z cyklu „Historia jednej ulicy” – była ostatnią tegoroczną wycieczką organizowaną przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego w ramach działań Internetowego Muzeum Iławy. Kolejne wycieczki, w zależności od warunków pogodowych, odbędą się w styczniu lub lutym 2018 roku.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane