Wydarzyło się

„Gazeta Grudziądzka”, 27 maja 1911 roku

Iława. 4-letni synek sekretarza prywatnego Lewina wpadł do jeziora i byłby niechybnie utonął, gdyby nie był tam przypadkiem przechodził jego starszy brat i tonącego wyratował.

Data:

udostępnij

„Historia jednej ulicy” tym razem zawita na Jasielską

Ostatnio dodane

Zbliża się termin kolejnej wycieczki z cyklu „Historia jednej ulicy”. Miłośnicy historii Iławy tym razem odkryją tajemnice ulicy Jasielskiej.

O celu dwudziestej drugiej „Historii jednej ulicy” zdecydowali sami czytelnicy Internetowego Muzeum Iławy. Spośród trzech propozycji – do wyboru były ulice: Grunwaldzka, Towarowa i Jasielska – najwięcej głosów oddano na tę ostatnią. Wycieczkę zaplanowano na niedzielę 3 grudnia. Rozpocznie się ona o godzinie 11:00 przy budynku Komendy Powiatowej Policji w Iławie.

W rolę przewodników niezmiennie wcielą się Michał Młotek i Dariusz Paczkowski. W trakcie wycieczki będzie można usłyszeć o historii dawnych koszar artylerii, ale w szerszym niż do tej pory kontekście. Będzie to okazja, by cofnąć się do początku XX wieku, gdy powstawał ogromny wojskowy kompleks i zobaczyć, jak wyglądało życie szeregowych żołnierzy. Jak się okazuje, wśród nich było wielu Polaków, którzy służyli we wszystkich zaborczych armiach.

Przewodnicy wspólnie z czytelnikami poszukiwać będą przy ulicy Jasielskiej śladów po czasach wojskowej świetności Iławy. Całość zilustrują archiwalne zdjęcia, nie zabraknie też ciekawostek, sięgających czasów budowy kompleksu, jak też lat powojennych.

Cykl wycieczek „Historia jednej ulicy”, organizowany przez Internetowe Muzeum Iławy, włączony został do programu oficjalnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane