Wydarzyło się

„Postęp”, 6 grudnia 1916 roku

Iława. Urzędnik kolejowy Orth dostał się pod pociąg, którego koła odcięły mu obie nogi. W stanie beznadziejnym umieszczono nieszczęśliwego w lazarecie.

Data:

udostępnij

Dziewiętnasta „Historia jednej ulicy” ku pamięci Dietera Cyske

Ostatnio dodane

Dużym zainteresowaniem cieszyła się ostatnia przed wakacjami wycieczka z cyklu „Historia jednej ulicy”. W wyprawie ulicą Andera udział wzięło prawie 80 osób.

Michał Młotek (autor Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl) i Dariusz Paczkowski (przewodnik po Warmii i Mazurach) zabrali mieszkańców na wycieczkę ulicą Andersa. Była to dziewiętnasta wyprawa z cyklu „Historia jednej ulicy”, którego celem jest przedstawianie dziejów iławskich ulic. Czerwcowa wyprawa została zadedykowana Dieterowi Cyske – jednemu z najwytrwalszych uczestników wycieczek, który zmarł po krótkiej chorobie zaledwie półtora tygodnia temu.

W trakcie wycieczki ulicą Andersa można było usłyszeć o historii dawnych koszar artylerii i piechoty oraz o patronach kompleksów wojskowych. Byli nimi pruscy feldmarszałkowie Gebhard Leberecht von Blücher (koszary artylerii) i Johann Ludwig Yorck von Wartenburg (koszary piechoty). Zaskoczeniem dla wielu uczestników wycieczki był fakt, że budynek szkoły przy ulicy Andersa jest budynkiem przedwojennym. Szkoła powstała, by mogły w niej uczyć się dzieci oficerów, służących w koszarach artylerii. Jej patronem, podobnie jak koszar, był feldmarszałek von Blücher. Dzięki uprzejmości pracowników szpitala, można było zajrzeć do jednego z tuneli, które ciągną się pod kompleksem budynków szpitala.

Dzięki informacjom pozyskanym z czasopisma „Ziemia Iławska” ze stycznia 1975 roku uczestnicy wycieczki usłyszeli kilka ciekawostek związanych z dzisiejszym osiedlem XXX-lecia. Początkowo osiedle, które wybudowano między ulicami Skłodowskiej, Andersa i 1 Maja, miało nazywać się osiedlem Centralnym. Z kolei budynek, który powstał przy dzisiejszej ulicy Kasprowicza, w chwili budowy był najdłuższym budynkiem mieszkalnym w województwie.

W trakcie wycieczki zbierane były środki w ramach akcji „Zbieramy na busa”. Każda osoba, która wrzuciła dowolną kwotę do puszki, otrzymywała pamiątkę związaną z dawną Iławą.

Kolejna wycieczka z cyklu „Historia jednej ulicy” odbędzie się we wrześniu. Będzie to dwudziesta – jubileuszowa wyprawa organizowana przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane