Wydarzyło się

„Postęp”, 21 czerwca 1903 roku

Iława. Kilkakrotnie karany więzieniem robotnik Schulz zadał robotnicy Zielasińskiej kilka pchnięć nożem, po których nieszczęśliwa niebawem zmarła w domu chorych. Czworo drobnych dziatek, z których ostatnie liczy zaledwie kilka miesięcy, zostały pozbawione matki.

Data:

udostępnij

Odkryją tajemnice średniowiecznej Iławy

Ostatnio dodane

Dawniej była to jedna z najważniejszych ulic w mieście. Do dziś do końca nie wiadomo, dlaczego nazwano ją ulicą Zamkową. Czy dlatego, że prowadziła do miejsca, w którym w czasach średniowiecza stał dwór prokuratorów krzyżackich? A może zamek? Odpowiedź na to i wiele innych pytań padnie już 11 marca – w trakcie najbliższej pieszej wycieczki po Iławie.

Będzie to już siedemnasta wyprawa z cyklu „Historia jednej ulicy”. Tym razem regionaliści Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zabiorą mieszkańców na wyprawę do średniowiecznej Iławy. Celem wycieczki będzie jedyna zachowana furta w murze miejskim, o istnieniu której wie niewielu mieszkańców. Podobnie jak i o samym fragmencie gotyckiego muru, który w tym jednym miejscu zachował się na odcinku kilkunastu metrów. – Dzięki uprzejmości Ojców Oblatów przejdziemy na jego drugą stronę. Teren ten jest na co dzień niedostępny. Będzie to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, jak wygląda gotycki kościół od strony południowej – informuje Michał Młotek.

Zanim jednak uczestnicy wycieczki dojdą do centrum średniowiecznej Iławy, przewodnicy przybliżą kilka innych historii. – Opowiemy między innymi o zabójstwie Karla Freyburgera, którego imieniem po 1933 roku nazwano dzisiejszą ulicę Niepodległości i o sklepie Otto Estnera, wydawcy „Dt. Eylauer Zeitung” i właścicielu popularnego sklepu z pamiątkami – mówi Dariusz Paczkowski. Całość zilustrowana zostanie kilkunastoma zdjęciami dawnej Iławy.

Marcowa wycieczka odbędzie się 11 marca. Zbiórka uczestników zaplanowana została przy miejskim ratuszu o godzinie 14:00. Wycieczka potrwa do godziny 15:30.

To nie jedyna atrakcja dla mieszkańców przygotowana na ten miesiąc przez Internetowe Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl. Pod koniec marca w Galerii Jeziorak otwarte zostanie mobilne muzeum, w którym obejrzeć będzie można oryginalne eksponaty związane z dawną Iławy, a także zobaczyć nieznane do tej pory zdjęcia miasta. O szczegółach tego przedsięwzięcia będzie można usłyszeć w trakcie sobotniej wycieczki.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

chętnie czytane