Wydarzyło się

„Słowo Pomorskie”, 11 sierpnia 1932 roku

W miejscowości Dt. Eylau, nad granicą polsko-niemiecką, odbył się zjazd Stahlhelmu, w którym wziął udział b. marszałek Mackensen.

Data:

udostępnij

Mobilne Muzeum w Iławie

Ostatnio dodane

26 marca i 28 maja – w tych dniach do Galerii Jeziorak zawita Mobilne Muzeum. To kolejna po cyklu pieszych wycieczek po Iławie inicjatywa Internetowego Muzeum Iławy, której celem jest popularyzacja historii miasta.

Mobilne Muzeum to specjalne stoisko z prawdziwymi muzealnymi gablotami, przygotowane przez Internetowe Muzeum Iławy we współpracy z Galerią Jeziorak. Gabloty – tak, jak w prawdziwym muzeum – wypełnione zostaną eksponatami, związanymi z dawną Iławą.

– Iława nie ma muzeum regionalnego, które funkcjonowałoby cały rok, ale ma to, czego nie mają inne miasta: muzeum internetowe, które odwiedzają tysiące ludzi z całego świata i wycieczki, w których udział biorą setki mieszkańców – mówi Michał Młotek, autor Internetowego Muzeum Iławy. – Teraz będzie miała też Muzeum Mobilne, w którym na własne oczy będzie można zobaczyć prawdziwe muzealne eksponaty. I to takie, których nie powstydziłyby się prawdziwe muzea – dodaje.

W niedzielę 26 marca, w trakcie pierwszego spotkania w Mobilnym Muzeum (rozpocznie się o godzinie 15:00), zaprezentowane zostaną eksponaty związane z wydawcą gazety „Dt. Eylauer Zeitung” Otto Estnerem i iławskimi browarami. Ale nie tylko. Organizatorzy przygotowali dla uczestników spotkania prawdziwą niespodziankę, która wielu osobom na długo zapadnie w pamięci. Z kolei 28 maja odbędzie się prezentacja eksponatów związanych z kolejnictwem i fotografią.

Po prezentacji eksponatów, w drugiej części spotkania, będzie można wysłuchać krótkiej prelekcji Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego „Zapomniane ulice Iławy”. W trakcie prelekcji zaprezentowane zostaną niepublikowane do tej pory fotografie miasta sprzed i po 1945 roku.

Spotkania w Mobilnym Muzeum zaplanowano na 26 marca i 28 maja. Organizatorami obu spotkań są Internetowe Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl oraz Galeria Jeziorak.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane