Wydarzyło się

„Gazeta Toruńska”, 16 marca 1902 roku

Iława. Wachmistrz Werner powiesił się w boru, w czasie, gdy przed sądem wojennym toczyła się przeciw niemu sprawa o różne wykroczenia. Wyrok zapadł uwalniający, czego się samobójca nie spodziewał, gdyż z obawy przed karą odebrał sobie życie. Był żonaty.

Data:

udostępnij

Jakie tajemnice skrywają ulice Gajerka?

Ostatnio dodane

Można by zadać pytanie: czy ulice osiedla Gajerek są aż tak interesujące z punktu widzenia historii, by poświęcać im wycieczkę w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”? Otóż są. Miłośnicy pieszych wędrówek po Iławie przekonają się o tym już w niedzielę 12 lutego.

Będzie to szesnasta wycieczka z cyklu „Historia jednej ulicy”, organizowanego pod szyldem Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego. Po zimowej wędrówce ulicą Królowej Jadwigi przyszła pora na ulice osiedla Gajerek. O czym tym razem opowiedzą regionaliści?

Między innymi o początkach budownictwa socjalnego w Iławie i słynnych „kochówkach”, czyli domach jednorodzinnych, które powstawały w Prusach Wschodnich z inicjatywy Ericha Kocha, o tym, co można dziś w nich znaleźć, o obozie jenieckim dla oficerów Wehrmachtu i wielkiej tajemnicy, jaką skrywają budynki przy ulicy Chełmińskiej. To jednak tylko część historii, o których opowiedzą iławscy regionaliści.

Lutowa wycieczka odbędzie się już w najbliższą niedzielę 12 lutego. Zbiórkę uczestników przewidziano na godzinę 14:00 przed budynkiem kasyna (ulica 1 Maja 12).

Warto dodać, że Michał Młotek i Dariusz Paczkowski nominowani zostali przez czytelników tygodnika „Kurier Iławski” do tytułu „Człowiek Roku 2016″. Swoich faworytów w plebiscycie typować można na specjalnych kuponach, które do 22 marca dołączane będą do gazety.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

chętnie czytane